Ewa Matuszewska – sanitariuszka Powstania Warszawskiego

Zagarnięta przez Niemców, których się nie ulękła, do końca wypełniając obowiązek, została przez nich rozstrzelana za »zbrodnię« okazania pomocy »ludziom wyjętym spod prawa« – tak pisał o Ewie Matuszewskiej „Mewie” zaprzyjaźniony z jej ojcem, Ignacym Matuszewskim, Bohdan Podoski. Jej ciało zostało ekshumowane w 1945 r. ze zbiorowej mogiły w Parku Dreszera. Wciąż trzymała w dłoni zwinięty bandaż.

Rok przed wybuchem II wojny światowej Ewa rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Kontynuowała je pod okupacją niemiecką w trybie tajnym. Nie bała się zwyczajnej pracy. Na początku wojny, z braku środków do życia, pracowała jako sprzedawczyni w cukierni.

Halina Dunin-Karwicka ps. „Janina”, koleżanka ze szkolnej drużyny harcerskiej, wprowadziła Ewę do działalności konspiracyjnej. W marcu 1943 r. złożyła przysięgę w Armii Krajowej i przyjęła pseudonim „Mewa”. Skierowano ją do Batalionu „Parasol”. Początkowo była łączniczką, jednak ze względu na wykształcenie medyczne powierzono jej współorganizowanie służby sanitarnej AK na Mokotowie.

Od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, niosła pomoc rannym pułku „Baszta”. Gdy zaszła potrzeba, oddała rannemu własną krew. Jej poświęcenie było zakorzenione w wierze. Gdy tylko miała taką możliwość, przystępowała do spowiedzi i do Komunii. Mimo fatalnej sytuacji na froncie pisała do znajomych: 

To, co przeżywamy na Mokotowie, jest piekłem, ale mamy wolność, więc warto.

26 września, po kolejnym szturmie Niemców, powstańcy wycofali się z kamienicy nr 117/119 przy al. Niepodległości. „Mewa” pozostała w piwnicy z rannymi, których nie można było ewakuować. Niemcy zabili ich na miejscu, a Ewę rozstrzelali przed budynkiem. Miała dwadzieścia pięć lat. Jej ciało zostało ekshumowane w 1945 r. ze zbiorowej mogiły w Parku Dreszera. Wciąż trzymała w dłoni zwinięty bandaż. Jest symbolem pokolenia, w którym znajdujemy liczne przykłady bohaterstwa i patriotyzmu, gdzie wielu młodych ludzi, nie godząc się z niewolą, zdecydowało się na podjęcie walki w obronie Kraju i najwyższych wartości moralnych.

Premiera odcinka o Ewie Matuszewskiej z serii „Bohaterowie Niepodległej”, odbędzie się 1 sierpnia 2022 r. o godz. 8:00, na kanale IPNtv na YouTube oraz w mediach społecznościowych IPN.

Projekt „Bohaterowie Niepodległej” Biura Edukacji Narodowej IPN to nowoczesne animacje osadzone w estetyce gier komputerowych i klimacie superbohaterów. Przedstawiają heroizm patriotów walczących o niepodległość Polski, których nazwiska często są dziś zapomniane. W tym cyklu zostały już wyprodukowane animacje, między innymi o Teresie Grodzińskiej, sanitariuszce wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., o Bogusławie Szul-Skjöldkrona, żołnierzu tej samej wojny, a wcześniej legioniście czy o Janie Żabińskim, dyrektorze warszawskiego ZOO, który wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

 

 

 

 Źródło: ipn.gov.pl

#Powstanie Warszawskie #IPN #Ewa Matuszewska #Mewa #sanitariuszka AK #niemieckie zbrodnie wojenne

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo