Niepokojąca wypowiedź von der Leyen. Premier uspokaja: "Dajmy unijnym prawnikom czas"
Ostatnia wypowiedź Ursuli von der Leyen dotycząca pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy, wywołała duży niepokój. Ale premier Mateusz Morawiecki uspokaja: - Dajmy unijnym prawnikom czas na ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym; 96 proc. lub więcej z rekomendacji KE zostało w niej uwzględnionych. Szefowa Komisji Europejskiej prawnikiem nie jest.

Szef rządu był pytany w czwartek w Polsat News o wypowiedź szefowej KE Ursuli von der Leyen dla "Dziennika Gazety Prawnej", że aby otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów.
- Pani przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła mi parę razy, podkreślała, że nie jest prawnikiem i poprosiła prawników o ocenę realizacji różnych zapisów z wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE poprzez naszą ustawę, którą pan prezydent zaproponował, a Sejm zaakceptował. Dajmy czas prawnikom – powiedział premier.
Najbliższe kilka tygodni – jak kontynuował – będzie bardzo ważne, bo ukonstytuuje się nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. "My jesteśmy zdania, że 96 proc. może nawet więcej, z rekomendacji Komisji Europejskiej zawiera się w tej ustawie” – stwierdził. "Jeżeli te pozostałe 3 proc. zostanie kością niezgody między nami, będziemy walczyć o swoje” – dodał.
Szef rządu dopytywany, czy słowa szefowej KE nie brzmią groźnie, odparł, że "nie brzmią aż tak groźnie, jak się niektórym wydaje”.
- Kwestionowanie statusu sędziego jednego przez drugiego. U nas, w naszym systemie jest zagwarantowane jakby dalej idące prawo poprzez to, że strony danego procesu, czyli ci którzy są zainteresowani w tym, żeby sędzia był bezstronny i niezawisły, mają takie prawo. To po pierwsze
– powiedział.
Po drugie, jak mówił, już dzisiaj są odpowiednie zapisy pozwalające np. na wyłączenie sędziego, jeżeli istnieje okoliczność mogąca wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. Pytany, ile daje czasu służbom prawnym von der Leyen na ocenę nowych przepisów premier zwrócił uwagę, że "do 15 sierpnia mają zostać wskazani sędziowie Sądu Najwyższego do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej". Spośród nich prezydent wybierze 11. "To będzie ukonstytuowana nowa izba” – dodał.
Źródło: PAP, niezalezna.pl

