Specjalne rozwiązania dla ogrzewania systemowego. Rząd pracuje

Rząd pracuje nad rozwiązaniami dla korzystających z ciepła systemowego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, jeśli będą wymagać zmian ustawowych, to we wrześniu powinny trafić do Sejmu.

pixabay.com/ri

- Przewidujemy rozwiązania dotyczące ogrzewania i systemów grzewczych, jeżeli chodzi o tzw. ogrzewanie systemowe. Tutaj pracujemy nad rozwiązaniami w tym obszarze - oświadczył Müller na konferencji prasowej.

- Myślę, że będą przedstawione na pierwszym czy drugim posiedzeniu jesiennym (Sejmu), jeśli będą wymagały zmian ustawowych - dodał.

Pytany, dlaczego jedynie gospodarstwa domowe ogrzewające się węglem otrzymają dodatek w gotówce na zakup paliwa, stwierdził, że pomoc rządu przejawia się albo w dodatku węglowym, albo w obniżaniu podatków, m.in. na takie nośniki energii jak gaz czy prąd.

- Obniżamy cenę albo blokujemy jej wzrost na dwa sposoby. Albo przez dopłaty, jak to odbywa się w dodatku węglowym, albo przez obniżanie podatków. Przez obniżanie podatków powodujemy, że obniża się wysokość, którą płacą Polacy

 - podkreślił rzecznik.

Wskazał np. obniżenie VAT na gaz ziemny z 23 do 0 proc., a na energię elektryczną z 23 do 5 proc.

- Natomiast jeśli chodzi o dopłaty węglowe, to kierujemy tą pomoc do tych osób, które ogrzewają się tym rodzajem paliwa - dodał.

- Obniżenie wysokości rachunku za gaz to nie tylko spadek VAT, ale poprzez tzw. taryfy indywidualne. Państwo dopłaca do tego, aby gaz był tańszy dla odbiorcy końcowego - wyjaśnił Müller, dodając, że "to wszystko powoduje, że Polacy płacą na rachunkach mniej".

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo