Motyle latające klejnoty: zorzynek rzeżuchowiec

Zorzynek rzeżuchowiec (Anthocharis cardamines) – gatunek motyla dziennego z rodziny bielinkowatych. Zamieszkuje tereny podmokłe, wilgotne łąki, skraje lasów oraz drogi i polany leśne. Podstawowymi roślinami żywicielskimi gąsienic są rośliny z rodziny kapustowatych takie jak rzeżucha łąkowa, czosnaczek pospolity, wieżyczka gładka czy stulisz lekarski.

zorzynek rzeżuchowiec
Michael H. Lemmer; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5

Skrzydła o rozpiętości 35-40 mm, z wierzchu białe. Na przednim skrzydle czarna plama wierzchołkowa, na żyłce poprzecznej czarna plamka. Spód skrzydeł biały z zielonkawym deseniem. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. U samca po obu stronach przedniego skrzydła, w przedniej części pomarańczowa plama.

Imagines żywią się nektarem. Samice składają białe jaja, z czasem zmieniające kolor na pomarańczowobrunatny. Są składane na dolnej stronie liści lub rzadziej, na kwiatach. Gąsienice żerują w czerwcu i lipcu. Przepoczwarczenie następuje w poczwarkach przyczepionych do rośliny żywicielskiej. Poczwarka jest formą zimującą, niekiedy zimuje dwa sezony. Owady dorosłe można spotkać od połowy kwietnia do połowy czerwca.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Zorzynek rzeżuchowiec

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo