Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 6:3, 3:6, 3:6 w finale tenisowego turnieju ATP w Montrealu • • •

Szef "Donieckiej Republiki Ludowej": "Wyzwolimy rosyjskie miasta: Kijów, Czernihów, Odessę i Łuck"

"Czas wyzwolić rosyjskie miasta, od Charkowa i Odessy po Łuck" - twierdził na Białorusi szef separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby pomysł Denisa Puszylina został szybko zrealizowany.

Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Szefowi samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej towarzyszyli m.in sekretarz Rady Generalnej Jednej Rosji Andriej Turczak i ambasador Rosji na Białorusi Borys Gryzłow.

"Dziś nadszedł czas, by ponownie wyzwolić założone przez rosyjski naród miasta: Kijów, Czernihów, Połtawę, Odessę, Dniepropietrowsk, Charków, Zaporoże i Łuck"

– napisał na swoim kanale na Telegramie Puszylin. 

Samozwańczy lider podczas swojej wizyty na Białorusi wezwał również do "rozszerzenia obszaru operacji specjalnej w celu denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy".

Jednocześnie Biełsat przypomina, że wcześniej białoruski dyktator Łukaszenka uznał niepodległość "republik" w Donbasie oraz aneksję Krymu przez Rosje i "w razie potrzeby wyda odpowiedni dekret".

Ukraińcy się nie poddadzą

Według sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii 84 proc obywateli Ukrainy uważa, że "ustępstwa terytorialne w celu potrzymania wojny są nie do przyjęcia". 

Miesiąc wcześniej podobne stanowisko wyraziło 82 proc. Ukraińców. Niby to tylko 2 procenty, jednak biorąc pod uwagę, że na Ukrainie codziennie niszczone są tam miasta oraz zabijani niewinni ludzie, ta niewielka zmiana nie jest bez znaczenia.

Tylko 10 proc. uważa, że władze w Kijowie powinny oddać pewne terytoria, aby powstrzymać konflikt. Na wschodzie kraju (Donbas i obwód charkowski) odsetek ten, pomimo tego, iż jest wyższy, nadal wynosi jedynie 16 proc.

 

 

 


Źródło: bielsat.eu, niezalezna.pl

#Białoruś #Doniecka Republika Ludowa #Ukraina #wojna na Ukrainie #Aleksander Łukaszenka

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo