Miały być wakacje we Włoszech... Mężczyzna oszukany na 4,5 tys. zł

Młody mieszkaniec powiatu strzeleckiego (woj. opolskie) chciał zarezerwować nocleg w Wenecji. Jak się okazało, zamieszczona w popularnym portalu internetowym oferta była pułapką, dzięki której oszust wypłacił z konta pokrzywdzonego 4,5 tysiąca złotych.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/TheDigitalWay

27-latek z powiatu strzeleckiego postanowił wyjechać na urlop do Włoch. Na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł apartament, który mógł zarezerwować bez opłaty. Mężczyzna kliknął w link i mógł już myśleć o wypoczynku.

Kilka dni później otrzymał wiadomość tekstową od ogłoszeniodawcy o anulacji rezerwacji i konieczności powtórzenia całej operacji. Jednocześnie turysta otrzymał ofertę niższej ceny z podłączonym linkiem do płatności. Mężczyzna po kliknięciu w link podał dane swojej karty bankomatowej. Po zatwierdzeniu wprowadzonych zmian strona internetowa zniknęła. Po sprawdzeniu stanu swojego konta mężczyzna zauważył, że pobrano z niego blisko 4,5 tysiąc złotych.

Policja apeluje o rozsądek przy dokonywaniu transakcji przy pomocy Internetu. Przypomina, aby podczas dokonywania jakiejkolwiek rezerwacji lub zakupu zawsze korzystać z formularzy oficjalnie dostępnych na stronach internetowych firm lub hoteli.

"Przed rezerwacją miejsc noclegowych dokładnie sprawdźmy, czy podany w ogłoszeniu hotel faktycznie istnieje, korzystając np. z lokalizatora dostępnego w popularnych wyszukiwarkach internetowych; sprawdźmy w kilku źródłach wiarygodność oferty; nigdy nie wchodźmy w przesłane linki; nie instalujmy nieznanych aplikacji w telefonie ani innych urządzeniach, na których obsługiwana jest bankowość internetowa; nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową; nigdy nie podawajmy haseł, pinów ani kodów dostępu; PAMIĘTAJ! jeśli nie jesteś czegoś pewny lub coś budzi Twój wątpliwości zrezygnuj z wykonania transakcji"

- radzą policjanci. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Opolskie #kradzież #oszust #wakacje

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo