Pływanie - dlaczego warto pływać?

Pływanie to kolejna już - opisywana na naszym portalu – aktywność skierowana do każdego. Nie ma znaczenia wiek, sprawność fizyczna czy zasobność portfela. Pływanie spełnia mnóstwo korzystnych ról, spośród których warto wymienić profilaktykę i rehabilitację. Czas spędzony w wodzie angażuje niemalże wszystkie partie mięśni naszego organizmu.

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@sergio souza

Pływanie a odchudzanie - co daje pływanie?

Umiejętnie spożytkowany czas na basenie czy akwenie wodnym może przynieść same korzyści. To doskonała forma aktywnego spędzania czasu, poprawiająca kondycję fizyczną, ale też samopoczucie. Nie umiesz pływać? I tu rynek zagospodarował odpowiednie zajęcia. Konkretnie aqua aerobik - znakomicie modelujący sylwetkę.

Co daje pływanie?

Odpowiednio technicznie wykonywane ćwiczenia w wodzie nie obciążają ani stawów, ani kręgosłupa. Wzmacniają za to mięśnie, w dużej mierze mięśnie grzbietu. A te są bardzo ważne, bo odpowiadają za prawidłowe podtrzymywanie kręgosłupa. Pływanie i ćwiczenia w wodzie często zalecane są w przypadkach wad postawy. Kolejny plus to korzystny wpływ na układ oddechowy. Spędzając czas w wodzie na regularnych ćwiczeniach czy pływaniu, nasze płuca stają się coraz bardziej pojemne. Aktywność zalecana jest osobom po zawale serca z uwagi na pozytywne oddziaływanie na układ krążenia.

Pływanie a odchudzanie – da się coś tu zaradzić? Oj da! Pływanie kwalifikowane jest jako forma aktywności, podczas której dochodzi do szybkiego spalania tkanki tłuszczowej.

Co z samą umiejętnością pływania? Otwiera wiele drzwi do spędzania wolnego czasu. Czując się pewnie w wodzie, śmiało można próbować rozmaitych sportów wodnych – spływów kajakowych, przez windsurfing po żeglarstwo, czy pływania na popularnych w ostatnich latach deskach SUP.

Pływanie już dla niemowląt?

Pływania można nauczyć się w każdym wieku. Najlepiej jednak za młodu, albo jeszcze za czasów niemowlęcych! Niemowlaki mają odruch jeszcze z okresu prenatalnego. Gdy ich głowy wędrują pod wodę, natychmiast wstrzymują oddech. Można rzec – rodzimy się jako wytrawni nurkowie. Co dalej? Wystarczy utrwalać nawyk, by przejść do nauki pływania konretnym stylem.

Dlaczego warto pływać?

Jeśli nadasz obawiasz się wizyty na basenie, w pigułce prezentujemy korzyści z uprawiania wodnych aktywności:

  • Profilaktyka - zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu, cukrzycy, czy zawału serca;
  • Pozytywny wpływ na układ oddechowy;
  • Wzmocnienie mięśni wszystkich partii ciała;
  • Bardziej elastyczne stawy = mniej narażone na kontuzje;
  • Pływanie uspokaja i niweluje stres, wzmagając wydzielanie endorfin.
  • Nie stać Cię na podróż w kosmos? I wodzie poczujesz namiastkę stanu nieważkości! Zanurzone ciało waży 10 proc. tego, co na lądzie!

Aerobik w wodzie. Aqua aerobik

Pływanie dalej nie przekonuje, choć woda to kusząca propozycja? Spróbuj swoich sił na zajęciach z aqua aerobiku. Tu także aktywność pomaga wymodelować sylwetkę, wzmocnić mięśnie czy zredukować cellulit.

Dlaczego akurat w wodzie? Ćwiczenia fitness - w tradycyjnym wydaniu, na sali gimnastycznej - dla wielu z początkujących osób są wręcz niemożliwe do wykonania. Do tego ambicja i próba szybkiej adaptacji z pozostałymi uczestnikami zajęć szybko może skończyć się poważną kontuzją. Zupełnie inaczej ćwiczy się w wodzie. Potocznie wymieniony wyżej „stan nieważkości” w wodzie sprawia, że podczas ćwiczeń nie obciążamy kręgosłupa czy stawów. Aqua aerobik – ćwiczenia są efektywne? Jeszcze jak! Zamiast dodatkowych obciążeń, wystarczy napór wody. Podobnie jak do tradycyjnego fitnessu, zajęcia odbywają się przy dynamicznej muzyce, nadającej tempo. Instruktor na brzegu basenu prezentuje kolejne ćwiczenia. Nie ma miejsca na oszukiwanie… W wodzie nadal wszystko widać!

 Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo