Będzie łatwiej o dotacje dla polonijnych instytucji za granicą

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; państwo będzie mogło w łatwiejszy sposób udzielać różnego rodzaju dotacji wspierających Polonię i Polaków za granicą - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

twitter.com/@niezalezna.pl

Müller podkreślił na konferencji prasowej, że przyjęty przez rząd projekt zakłada, że polskie państwo będzie mogło w łatwiejszy sposób udzielać różnego rodzaju dotacji wspierających Polonię i Polaków za granicą. Jak zaznaczył, dotyczyć to będzie "w szczególności tych obszarów, które wymagają pilnej interwencji ze względu na charakter zadania", gdy środki muszą zostać przyznane w szybki sposób.

Rzecznik rządu tłumaczył, że projekt ma uprościć procedury związane z przyznaniem takich środków przez premiera, ministra spraw zagranicznych lub ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

"Te podmioty będą mogły podejmować działania niezbędne ze względu na ochronę istotnych interesów środowisk polonijnych lub dla realizacji strategicznych celów polityki polonijnej rządu" - powiedział. Zgodnie z projektem, przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - przekazał.

Jak wynika z opisu projektu na stronach rządowych, ma on m.in. pozwolić ministrowi spraw zagranicznych udzielić Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dotacji celowej "na realizację zadań w obszarach o szczególnych uwarunkowaniach politycznych lub z uwagi na charakter zadania, gdzie niezbędne jest podjęcie szybkiego działania, nieprzewidzianego albo niezaplanowanego na etapie rozstrzygania corocznych konkursów dotacyjnych".

Zgodnie z projektem, Fundacja stanie się podmiotem, który będzie mógł realizować projekty w obszarze pozyskania, modernizacji lub remontu i utrzymania w niezbędnym stanie technicznym nieruchomości wykorzystywanych na cele polonijne.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polonia #Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo