Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 6:3, 3:6, 3:6 w finale tenisowego turnieju ATP w Montrealu • • •

„Przed Godziną W” RODZINNE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

W sobotę i niedzielę 30 i 31 lipca zapraszamy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ulicy Rakowieckiej 37 na RODZINNE SPOTKANIE Z HISTORIĄ „Przed Godziną W”. W sobotni wieczór ukoronowaniem dnia będzie koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy”, zatytułowany „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” (30 lipca o godz. 18.00). Otworzymy również plenerową wystawę, ukazującej sylwetki powstańców zamordowanych przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej. 

fot. arch.

Podczas tych dwóch dni będzie można wziąć udział w warsztatach dla dzieci i młodzieży, przygotowanych przez oddziały Instytutu Pamięci Narodowej z całej Polski, zagrać w wiele gier planszowych i wieloformatowych, malować na plecakach znaki Polski Walczącej. Będziemy wspólnie z dziećmi układać puzzle, memory i malować kolorowanki, a także uczyć techniki sitodruku – aby móc samodzielnie wydrukować ulotkę czy grafikę. Podpatrzymy, jak maluje się portrety i tworzy historyczne stroje. 

Nie zabraknie gier o Cichociemnych, Powstaniu Wielkopolskim czy Misiu Wojtku. 

Zobaczyć będzie można duży model niszczyciela ORP „Piorun”, poznać historie Solidarności Walczącej i Pomarańczowej Alternatywy. Jak kiedyś na podwórku – zagramy w kapsle i w klasy.

To pierwsze, od powstania IPN, przedsięwzięcie edukacyjne, w którym biorą udział wszystkie Oddziały Instytutu.

Będzie można sprawdzić swoje oko na strzelnicy w punkcie powstańczym utworzonym przez Projekt Historyczny „Konspiracja”. 

Będzie też możliwość zwiedzania Muzeum – bezpłatnie, z przewodnikiem, wspólnie z dziećmi.  

30 lipca 2022 r. od godz. 10.00 do 18.00. 

Oprócz wielu atrakcji zaproponowanych przez IPN tego dnia całą rodziną będzie można wziąć udział w „Grze powstańczej” (z nagrodami), przygotowanej przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz w prezentacji różnych dawnych gier podwórkowych „Ene due rabe…”

30 lipca 2022 r. godz. 18.00. 

Zapraszamy na wyjątkowy koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy”, zatytułowany „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” – z udziałem żołnierzy Powstania i ich rodzin. 

Spotkanie zakończymy wspólnym śpiewaniem.

W niedzielę 31 lipca od godz. 10.00 do 16.00. 

Oprócz wielu atrakcji z poprzedniego dnia, na dużej scenie poprowadzimy warsztaty śpiewania piosenek patriotycznych i powstańczych „Patriotyczne nutki”. 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaprezentują swój rynsztunek, uzbrojenie i pojazdy przez nich wykorzystywane, 

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

  • Harmonogram 
  • „Przed godziną W”. Rodzinne spotkanie z historią

SOBOTA 30.07.2022
10.00 – otwarcie z udziałem zastępcy Prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy, dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adama Hlebowicza i dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dr. hab. Filipa Musiała 
miejsce: scena
10:15 – przedstawienie programu wydarzeń
miejsce: scena
10:15 – prezentacja gry „Cichociemni” wraz ze wstępem historycznym, wprowadzeniem do zasad gry oraz możliwość wzięcia udziału w grze testowej
miejsce: stanowisko 15
10:30 – prezentacja grup rekonstrukcyjnych
miejsce: scena
10:00–14:00 –  wystawa „Giganci Nauki” połączona z quizami i zadaniami dla młodzieży 
miejsce: stanowisko 14
10:00 –14:30 – gra powstańcza przygotowana przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”
miejsce: stanowisko A
10:00 –16:00 — warsztaty edukacyjne „Śledztwo katyńskie”
miejsce: stanowisko 14
10:00 –16:00 — zajęcia dla najmłodszych w oparciu o animację „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?” oraz aktywności związane z Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego
miejsce: świetlica
10:30 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia ryngrafów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3
10:30 – zajęcia „Ene due rabe”, podczas których dzieci zostaną zabrane w podróż do czasów gdy królowały gry podwórkowe; dzieci usłyszą o takich grach jak gry w klasy, podchody, czy kapsle, a później będą mogły w nich wziąć udział
miejsce: stanowisko 11
11:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
11:30 – warsztaty plastyczne „Wycinanki ubieranki”, czyli wspólne odtwarzanie wybranych strojów historycznych z ubiegłych epok na przygotowanych wcześniej szablonach
miejsce: stanowisko 11
12:00 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia więziennych grypsów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3
12:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
12:15 – prezentacja gry „Cichociemni” wraz ze wstępem historycznym, wprowadzeniem do zasad gry oraz możliwością wzięcia udziału w grze testowej
miejsce: stanowisko 15
13:30 – warsztaty plastyczne „Wycinanki ubieranki”, czyli wspólne odtwarzanie wybranych strojów historycznych z ubiegłych epok na przygotowanych wcześniej szablonach
miejsce: stanowisko 11
13:30 – zajęcia „Ene due rabe”, podczas których dzieci zostaną zabrane w podróż do czasów gdy królowały gry podwórkowe; dzieci usłyszą o takich grach jak gry w klasy, podchody, czy kapsle, a później będą mogły w nich wziąć udział
miejsce: stanowisko 11
14:00–18:00 – wielkoformatowa gra o Misiu Wojtku, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Misiem Wojtkiem
miejsce: stanowisko 14
14:15 – prezentacja gry „Cichociemni” wraz ze wstępem historycznym, wprowadzeniem do zasad gry oraz możliwością wzięcia udziału w grze testowej
miejsce: stanowisko 15
14:30 – zajęcia „Ene due rabe”, podczas których dzieci zostaną zabrane w podróż do czasów gdy królowały gry podwórkowe; dzieci usłyszą o takich grach jak gry w klasy, podchody, czy kapsle, a później będą mogły w nich wziąć udział
miejsce: stanowisko 11
15:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
15:00 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia ryngrafów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3
15:30 – warsztaty plastyczne „Wycinanki ubieranki”, czyli wspólne odtwarzanie wybranych strojów historycznych z ubiegłych epok na przygotowanych wcześniej szablonach
miejsce: stanowisko 11
15:30 – zajęcia „Ene due rabe”, podczas których dzieci zostaną zabrane w podróż do czasów gdy królowały gry podwórkowe; dzieci usłyszą o takich grach jak gry w klasy, podchody, czy kapsle, a później będą mogły w nich wziąć udział
miejsce: stanowisko 11
16:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
16:15 – prezentacja gry „Cichociemni” wraz ze wstępem historycznym, wprowadzeniem do zasad gry oraz możliwością wzięcia udziału w grze testowej
miejsce: stanowisko 15
16:30 – zajęcia „Ene due rabe”, podczas których dzieci zostaną zabrane w podróż do czasów gdy królowały gry podwórkowe; dzieci usłyszą o takich grach jak gry w klasy, podchody, czy kapsle, a później będą mogły w nich wziąć udział
miejsce: stanowisko 11
16:30 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia grypsów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3
17:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
17:00–17:30 – pokaz filmu „20 40 20” w reżyserii Jarosława Minkowicza
miejsce: świetlica 
18:00–20:00 – koncert teatru Muzycznego „Od Czapy” zatytułowany „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” połączony ze wspólnym śpiewaniem

Wydarzenia całodniowe:
10:00–20:00 – prezentacja wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej, możliwość zakupu publikacji
miejsce: stanowisko 1
10:00–18:00 – gra wielkoformatowa 303 oraz „Historia w Kolorach dla najmłodszych”, czyli kolorowanki, puzzle i inne aktywności dla najmłodszych
miejsce: stanowisko 15
10:00–18:00 – malowanie twarzy, pokaz działania sitodruku połączony z warsztatami samodzielnego drukowania, wystawa „Symbole naszej historii” cz. 2 (lata 1918–145) wraz z konkursem
miejsce: stanowisko 13
10:00–18:00 – pokazy oraz stoisko rekonstrukcyjne „Powstanie Warszawskie 44” przygotowane przez Projekt Historyczny – Konspiracja; możliwość skorzystania ze strzelnicy ASG
miejsce: stanowisko B
10:00–18:00 – prezentacja działalności Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN, pomagającego osobom poszukującym wiadomości o losach bliskich represjonowanych przez III Rzeszę oraz Związek Sowiecki w latach 1939–1956 oraz projektu Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego  każdy może przekazać do Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty mogące przyczynić się do utrwalenia pamięci o losach Polski i Polaków w XX wieku; konkurs z wykorzystaniem fotografii archiwalnych
miejsce: stanowisko 2
10:10–18:00 – własnoręczne malowanie znaku Polski Walczącej na bawełnianych plecakach sportowych, kolorowanie kart pop-up ze zwierzętami z „Daru Pomorza”, samodzielne ozdabianie masek Baśki Murmańskiej, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z monidłem z Misiem Wojtkiem
miejsce: stanowisko 4
10:00–18:00 – gry edukacyjne m.in. w postaci map, puzzli, domina i memory; komiksy edukacyjne wraz z quizami dla starszych i rysunkami dla młodszych
miejsce: stanowisko 9
10:00–18:00 – „Kącik malucha”, czyli robienie zakładek do książek metodą decoupage z wizerunkami zwierząt z programu edukacyjnego „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?”; możliwość obejrzenia wystawy o Obławie Augustowskiej
miejsce: stanowisko 7
10:00–18:00 – możliwość wzięcia udziału w projekcie Podaruj Pamiątkę i przekazania do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL wszelkich pamiątek związanych z antykomunistycznym oporem Polaków i walką o niepodległość w latach 1944–1989
miejsce: stanowisko 3
10:00–18:00 – układanie puzzli, gra wielkoformatowa 111, układanie klocków wielkoformatowych przygotowanych na podstawie wystawy „Będzie wielka lub nie będzie jej wcale”, gra „Koło fortuny” z pytaniami dotyczącymi symboli narodowych
miejsce: stanowisko 6 
10:00–18:00 – prezentacja modeli historycznych m.in. modelu kartonowego okrętu „Piorun”, dioramy z modelami historycznymi do pokazania i odegrania inscenizacji historycznych, prezentacja antykomunistycznych organizacji m.in. Pomarańczowej Alternatywy i Solidarności Walczącej, pokaz edukacyjno-historycznych materiałów filmowych
miejsce: stanowisko 10
10:00–18:00 – gra edukacyjna „Powstanie Wielkopolskie”, prezentacja Ułana Wojsk Wielkopolskich w wirtualnej rzeczywistości, warsztaty kryptologiczne poświęcone maszynie szyfrującej „Enigma”, prezentacja teki edukacyjnej „Poznański Czerwiec”
miejsce: stanowisko 12
10:00–18:00 – zajęcia wokół Antka Srebrnego – bohatera serii komiksów historycznych dla dzieci
miejsce: stanowisko 5
10:00–18:00 – kolorowanki; malowanie i układanie puzzli; prezentacja infografik, materiałów edukacyjnych i publikacji
miejsce: stanowisko 8

NIEDZIELA 31.07.2022
10:00 – otwarcie i przedstawienie programu wydarzeń 
miejsce: scena
10:15 – przedstawienie 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radomiu 
miejsce: scena
10:30 – prezentacja grupy rekonstrukcyjnej z Projektu Historycznego „Konspiracja”
miejsce: scena
10:00–13:00 – wystawa „Giganci Nauki” połączona z quizami i zadaniami dla młodzieży
miejsce: stanowisko 14
10:00–16:00 –  warsztaty edukacyjne „Śledztwo katyńskie” 
miejsce: stanowisko 14
10:15 – prezentacja gry „Cichociemni” wraz ze wstępem historycznym, wprowadzeniem do zasad gry oraz możliwością wzięcia udziału w grze testowej
miejsce: stanowisko 15
10:15 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia ryngrafów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3
10:30 – warsztaty muzyczne „Patriotyczne nutki”, czyli wspólna nauka polskich piosenek patriotycznych 
miejsce: stanowisko 11
11:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
11:00 – Quiz o Armii Krajowej
miejsce: stanowisko 15
11:30 – warsztaty plastyczne „Wycinanki ubieranki”, czyli wspólne odtwarzanie wybranych strojów historycznych z ubiegłych epok na przygotowanych wcześniej szablonach
miejsce: stanowisko 11
11:45 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia więziennych grypsów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3
12:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
12:00–16:00 – wielkoformatowa gra o Misiu Wojtku, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Misiem Wojtkiem
miejsce: stanowisko 14
12:15 – prezentacja gry „Cichociemni” wraz ze wstępem historycznym, wprowadzeniem do zasad gry oraz możliwością wzięcia udziału w grze testowej
miejsce: stanowisko 15
13:30 – warsztaty plastyczne „Wycinanki ubieranki”, czyli wspólne odtwarzanie wybranych strojów historycznych z ubiegłych epok na przygotowanych wcześniej szablonach
miejsce: stanowisko 11
14:00 – konkurs „Symbole naszej historii” na podstawie wystawy „Symbole naszej historii” cz. 2 (lata 1918–1945)
miejsce: stanowisko 13
14:00 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia ryngrafów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3
14:15 – prezentacja gry „Cichociemni” wraz ze wstępem historycznym, wprowadzeniem do zasad gry oraz możliwością wzięcia udziału w grze testowej
miejsce: stanowisko 15
15:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po historycznej część dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów; możliwość obejrzenia wystawy pamiątek powstańczych z muzealnych zbiorów
miejsce zbiórki: dziedziniec główny
15:00 – warsztaty „Poznaj i zrób pamiątkę”, czyli krótka historia więziennych grypsów oraz samodzielne wykonanie ich replik, kolorowanie postaci na podstawie kodów bezpieki
miejsce: stanowisko 3

Wydarzenia całodniowe:
10:00–16:00 – zajęcia dla najmłodszych w oparciu o animację „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?” oraz aktywności związane z Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego
miejsce: świetlica
10:00–16:00 – prezentacja wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej, możliwość zakupu publikacji
miejsce: stanowisko 1
10:00–16:00 – gra wielkoformatowa 303; „Historia w Kolorach dla najmłodszych”, czyli kolorowanki, puzzle i inne aktywności dla najmłodszych
miejsce: stanowisko 15
10:00–16:00 – malowanie twarzy, pokaz działania sitodruku połączony z warsztatami samodzielnego drukowania, wystawa „Symbole naszej historii” cz. 2 (lata 1918–145) wraz z konkursem
miejsce: stanowisko 13
10:00–16:00 — prezentacja 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Witold Pileckiego, możliwość obejrzenia pojazdów wojskowych
miejsce: stanowisko A
10:00–16:00 – pokazy oraz stoisko rekonstrukcyjne „Powstanie Warszawskie 44” przygotowane przez Projekt Historyczny – Konspiracja; możliwość skorzystania ze strzelnicy ASG
miejsce: stanowisko B
10:00–16:00 – prezentacja działalności Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN, pomagającego osobom poszukującym wiadomości o losach bliskich represjonowanych przez III Rzeszę oraz Związek Sowiecki w latach 1939–1956 oraz projektu Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego  każdy może przekazać do Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty mogące przyczynić się do utrwalenia pamięci o losach Polski i Polaków w XX wieku; konkurs z wykorzystaniem fotografii archiwalnych
miejsce: stanowisko 2
10:10–16:00 – własnoręczne malowanie znaku Polski Walczącej na bawełnianych plecakach sportowych, kolorowanie kart pop-up ze zwierzętami z „Daru Pomorza”, samodzielne ozdabianie masek Baśki Murmańskiej, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z monidłem z Misiem Wojtkiem 
miejsce: stanowisko 4
10:00–16:00 – gry edukacyjne m.in. w postaci map, puzzli, domina i memory, komiksy edukacyjne wraz z quizami dla starszych i rysunkami dlajmłodszych
miejsce: stanowisko 9
10:00–16:00 – „Kącik malucha”, czyli robienie zakładek do książek metodą decoupage z wizerunkami zwierząt z programu edukacyjnego „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?”; możliwość obejrzenia wystawy o Obławie Augustowskiej
miejsce: stanowisko 7
10:00–16:00 – możliwość wzięcia udziału w projekcie Podaruj Pamiątkę i przekazania do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL wszelkich pamiątek związanych z antykomunistycznym oporem Polaków i walką o niepodległość w latach 1944–1989; możliwość zabrania egzemplarza muzealnego biuletynu „Rakowiecka 37”
miejsce: stanowisko 3
10:00–16:00 – układanie puzzli, gra wielkoformatowa 111, układanie klocków wielkoformatowych przygotowanych na podstawie wystawy „Będzie wielka lub nie będzie jej wcale”, gra „Koło fortuny” z pytaniami dotyczącymi symboli narodowych
miejsce: stanowisko 6 
10:00–16:00 – prezentacja modeli historycznych m.in. modelu kartonowego okrętu „Piorun”, dioramy z modelami historycznymi do pokazania i odegrania inscenizacji historycznych, prezentacja antykomunistycznych organizacji m.in. Pomarańczowej Alternatywy i Solidarności Walczącej, pokaz edukacyjno-historycznych materiałów filmowych
miejsce: stanowisko 10
10:00–16:00 – gra edukacyjna „Powstanie Wielkopolskie”, prezentacja Ułana Wojsk Wielkopolskich w wirtualnej rzeczywistości, warsztaty kryptologiczne poświęcone maszynie szyfrującej „Enigma”, prezentacja teki edukacyjnej „Poznański Czerwiec”
miejsce: stanowisko 12
10:00–16:00 – zajęcia wokół Antka Srebrnego – bohatera serii komiksów historycznych dla dzieci
miejsce: stanowisko 5
10:00–16:00 – kolorowanki, malowanie i układanie puzzli, prezentacja infografik, materiałów edukacyjnych i publikacji
miejsce: stanowisko 8

[PATRONAT MEDIALNY]

 

 


Źródło: Nizalezna.pl

Patronat medialny
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo