Naturalny dezodorant – czy jest skuteczny?

Wiele osób decyduje się na zmianę kosmetyków do pielęgnacji na te bardziej naturalne. Jednymi z najpopularniejszych niezbędników jest naturalny dezodorant. Co warto o nich wiedzieć? Czy chronią skórę przed poceniem i nieprzyjemnym zapachem? 

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@silviarita

Naturalne dezodoranty – co warto wiedzieć?

Kiedyś najpopularniejszymi dezodorantami były te w kulce czy aerozolu. Dzisiaj jest coraz więcej osób świadomych, jak mało ekologiczne są popularne dezodoranty czy antyperspiranty. Niestety przyczyniają się do gromadzenia gazów cieplarnianych i wpływają negatywnie na warstwę ozonową i środowisko. 

Dezodoranty są jednymi z pierwszych kosmetyków naturalnych, po które chętnie sięgają konsumenci, żeby nie stosować tych zwykłych. Niezależnie od tego jakiego rodzaju pobudki kierują decyzją, wokół dezodorantów naturalnych również powstało wiele mitów, m.in. że nie działają. Co warto wiedzieć o naturalnych dezodorantach?

Czy naturalny dezodorant działa?

Żeby mówić o skuteczności dezodorantu naturalnego, warto wiedzieć na czym polega działanie dezodorantu, a na czym antyperspirantu. Dezodorant nie zatrzymuje pocenia, a jedynie jego składniki mogą wchłaniać pot czy ograniczać aktywność gruczołów potowych. Ale głównym zadaniem dezodorantu jest zapobieganie przykremu zapachowi potu, czyli działanie antybakteryjne, odkażające i odświeżające. Natomiast antyperspirant lub bloker ze względu na zawartość soli glinu, zamykają czasowo ujścia gruczołów potowych ograniczając ilość wydzielanego przez nie płynu. W dezodorantach naturalnych aluminium nie występuje. Jak działają dezodoranty naturalne? Dezodoranty te nie blokują naturalnego procesu pocenia się. Nie są to antyperspiranty i warto o tym pamiętać. Zamiast tego blokują nieprzyjemny zapach i skutecznie wchłaniają nadmiar potu. Dlatego nie można oczekiwać, że naturalny dezodorant zatrzyma pocenie i będzie gwarantować znaczne ograniczenie aktywności gruczołów potowych.

Jak działają dezodoranty naturalne?

Proces zmiany dezodorantu na naturalny może zająć kilka dni. Tyle czasu potrzebuje skóra, żeby wyregulować proces pocenia się i oczyścić się. Dlatego nie zrażaj się po pierwszym czy drugim stosowaniu, ale daj sobie i swoj skórze czas na przystosowanie się do nowego.

Jaki skład powinien mieć naturalny dezodorant?

Naturalne dezodoranty mogą być oparte o różne składniki aktywne, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się, działają odświeżająco, odświeżająco oraz redukują nieprzyjemny zapach. Jedną z substancji, które zapobiegają poceniu się jest naturalny kryształ ałunu. 

Innymi składnikami zapobiegającymi potliwości lub też wchłaniającymi pot są: 

 • biała i zielona glinka, 
 • soda oczyszczona, 
 • skrobia ziemniaczana, 
 • olej kokosowy, 
 • sok z cytryny lub limonki, 
 • skrobia z maranty trzcinowej, 
 • skrobia kukurydziana. 

Są dezodoranty naturalne z jednym z tych składników – najczęściej jest to ałun – albo z kilkoma w składzie. To już zależy od składu.

Składniki dezodorantów naturalnych 

Skoro już wiesz, dlaczego warto wybrać dezodorant naturalny, teraz powiem Ci nieco o składnikach, które sprawiają, że taki dezodorant jest skuteczny. Są to m.in.:

 • wodorowęglan sodu - potocznie soda oczyszczona. Działa antybakteryjnie i neutralizuje przykre zapachy,
 • wodorotlenek magnezu - działa antybakteryjnie, niweluje nieprzyjemny zapach. Często jest stosowany jako zamiennik sody oczyszczonej w łagodniejszych dezodorantach,
 • glinka zielona/biała - absorbują pot i działają przeciwzapalnie, zawierają minerały o działaniu dezynfekującym, wspomagają gojenie niedoskonałości,
 • skrobia ziemniaczana - pochłania pot i łagodzi powstałe podrażnienia, zapobiega odparzeniom i otarciom,
 • ziemia okrzemkowa - kolejny składnik pochłaniający pot. Oprócz tego łagodzi podrażnienia i zmiękcza skórę,
 • rycynooleinian cynku - działa dezodorująco, pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy.

Czy dezodoranty naturalne mogą podrażniać bądź uczulać?

Takie produkty zawierają jedynie naturalne składniki, co jednak nie gwarantuje, że nie mogą pojawić się podrażnienia czy uczulenie. Oczywiście dezodoranty naturalne są bezpieczniejsze dla skóry niż tradycyjne. Choćby dlatego że nie zawierają soli aluminium. Ale reakcja skóry na składniki dezodorantu to kwestia bardzo indywidualna. U niektórych osób skóra źle reaguje na sodę, która jest bazą dla większości naturalnych dezodorantów. Na szczęście również dla takich wrażliwców jest alternatywa, czyli produkty bez sody.  

Jak używać dezodorantów naturalnych?

W przeciwieństwie do popularnych środków dezodoranty naturalne najczęściej występują w postaci kremu, które nakłada się palcami. W zależności od konkretnego produktu ich konsystencja może wahać się od delikatnej i kremowej do konsystencji pasty. Oczywiście są również dezodoranty naturalne w kulce.

Zalety dezodorantów naturalnych

 • zawierają naturalne składniki, 
 • niwelują przykry zapach,
 • nie powodują zatykania gruczołów potowych,
 • są bardzo wydajne,
 • często jest to kosmetyk wegański,
 • skutecznie wchłaniają nadmiar potu, 
 • można ich używać kilka razy w ciągu dnia,
 • zawierają szereg składników pielęgnujących, m.in. olejów czy olejków eterycznych.

 Źródło: superpharm.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo