Dlaczego warto nosić ubrania z filtrem UV?

Przyjemność przebywania na świeżym powietrzu i wygrzewaniu się na słońcu jest zdecydowanie największą przyjemnością. Ale pomimo wielu zalet promieni słonecznych, są także i wady. Światło słoneczne obejmuje promieniowanie ultrafioletowe (UV), a ekspozycja na te promienie może prowadzić do oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry i raka skóry. Odzież chroniącą przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, czy po prostu przed słońcem, nazywa się, że jest to po prostu odzież z filtrem UV czy ubrania UV. Takie ubrania blokują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe oraz chronią naszą skórę. Wybór odzieży zaprojektowanej do ochrony przed słońcem i przetestowany pod kątem jej współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) zapewni większą kontrolę nad ogólnym poziomem ekspozycji na promieniowanie UV.

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Roberto Nickson

Promieniowanie słoneczne – rodzaje

Zacznijmy od podstaw, czyli tego co kryje się pod pojęciem “promieniowanie słoneczne”. W rzeczywistości nie jest ono jednolite, bo składają się na nie: promieniowanie widzialne, podczerwień oraz promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie UV-A
UV-A stanowi aż 95% całego promieniowania ultrafioletowego, jakie dociera na Ziemię. Jego natężenie przez cały rok jest na tym samym poziomie (nie zależy od aktualnej pogody).

Promieniowanie UV-B
Dzięki warstwie ozonowej obecnej w stratosferze, do Ziemi dociera jedynie kilka procent takiego promieniowania. Najmocniejsze jest ono latem – w środku dnia i przy bezchmurnym niebie.

Promieniowanie UV-C
Ten typ promieniowania jest najgroźniejszy z całego “tercetu”. Na szczęście UV-C zatrzymuje się w górnych warstwach atmosfery i nie dociera do Ziemi.

Promienie UV a skóra

Promieniowanie ultrafioletowe nie jest obojętne dla naszej skóry. Warto przy tym wiedzieć, że każde z wymienionych tu pasm działa na nas w nieco inny sposób. Albowiem promieniowanie UV-A posiada zdolność wnikania do głębszych warstw skóry i oddziaływania na nasz system immunologiczny. Choć nie wywołuje ono bólu i możemy nawet nie być świadomi jego działania, to wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia i urody – m.in.:

 • odpowiada za starzenie się skóry,
 • przyczynia się do degradacji włókien kolagenu oraz elastyny,
 • powoduje przebarwienia skóry,
 • ma wpływ na alergie posłoneczne,
 • sprzyja rozwojowi nowotworów skóry.

Promieniowanie UV-B dociera do zewnętrznej warstwy skóry i odpowiada za:

 • wytwarzanie melaniny (czyli opaleniznę),
 • oparzenia skórne,
 • zmiany nowotworowe.

Odzież z filtrem UV – ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych 

Odzież z filtrem UV, lub po prostu ubrania UV, to dodatkowa ochrona naszej skóry i całego naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Odzież z filtrem UV, również popularne koszulki UV, to nic innego jak odzież chroniąca nas przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Blokują szkodliwe promieniowanie fioletowe i tym samym chroni naszą skórę. Nie da się ukryć, że ubrania UV zyskują coraz większą popularność.

Jak działa odzież z filtrem UV?

Ubrania UV, a także wcześniej wspomniane popularne koszulki z filtrem UV, stworzone są w ten sposób, by chronić nasze ciało, a głównie naszą skórę przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. To wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii przy produkcji materiałów, z których odzież z filtrem UV jest wykonywana. Proces ten polega przede wszystkim na tkaniu włókien ubrań bardzo ciasno. Zatem im ciaśniejszy splot, tylko koszulka UV będzie nas lepiej chronić. 

Jak w takim razie wybierać ubrania UV? Powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj splotu i jego gęstość, ale także na wykorzystanie materiałów naturalnie rozpraszających znaczną część szkodliwego promieniowania słonecznego. Odzież z filtrem UV czy ubrania UV są właśnie tworzone w taki sposób, że zapewniają skuteczną ochronę naszej skóry.

Ubrania UV – kto powinien je nosić?

Odzież chroniąca przed słońcem – kto przede wszystkim powinien o niej pomyśleć? 

W grupie największego ryzyka są m.in:

 • osoby o jasnej karnacji;
 • dzieci – ponieważ ich skóra jest cieńsza, przez co bardziej wrażliwa na promienie (uszkodzenia, do jakich dojdzie w młodości, mogą zwiększyć ryzyko zachorowań w późniejszym okresie życia);
 • osoby przyjmujące niektóre lekarstwa.

Ubrania UV przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, więc powinniśmy chętnie sięgać po takie elementy garderoby, które chronią nas przed słońcem, bez względu na nasz wiek. Oczywiście warto o tym pamiętać szczególnie wśród najmłodszych. Dzieci są wyjątkowo narażone na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego, ze względu na to, że dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. By uniknąć popatrzeń słonecznych, warto odpowiednio chronić nasza skórę. Odzież z filtrem UV z pewnością zapewni nam taką ochronę. Oparzenia skory, do których doszło we wczesnym okresie życia, są często przyczyną powstawania nowotworów skóry w późniejszym wieku, dlatego nie powinniśmy bagatelizować problemu, jakim jest niedostateczna ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Skoro coraz chętniej sięgamy po kremy ochronne z odpowiednimi filtrami, warto również poszerzyć naszą garderobę o właściwe produkty. 

Ważne jest też to, gdzie się wybieramy i co zamierzamy robić. O odzieży UPF 50+ powinny pomyśleć przede wszystkim osoby:

 • zamierzające odwiedzać tereny położone na dużych wysokościach;
 • szykujące się do aktywności prowadzonych na śniegu lub lodzie;
 • spędzające czas w pobliżu akwenów;
 • wybierające się w rejony położone blisko równika.

 Źródło: www.consult-pro.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo