Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 6:3, 3:6, 3:6 w finale tenisowego turnieju ATP w Montrealu • • •

Tu znika najwięcej gatunków roślin i zwierząt na świecie. To poważne zagrożenie dla klimatu

Z opracowywanego co pięć lat oficjalnego raportu dotyczącego systemów ekologicznych Australii wynika, że środowisko naturalne znajduje się tam w bardzo złym stanie, a zagrożenia dla roślin i zwierząt, których kontynent traci najwięcej na świecie, niebezpiecznie się nasilają.

Zdjęcie dodane przez Alex Quezada/pexels

Raport o stanie środowiska to szokujący dokument, opowiada historię kryzysu i pogarszania się środowiska Australii.
- przekazała w oświadczeniu minister środowiska Australii Tanya Plibersek.

Polityk dodała, że ochrona przyrody będzie priorytetem nowego rządu w Canberrze tworzonego przez Australijską Partię Pracy.

Zły stan australijskiej przyrody jest spowodowany zmianą klimatu, utratą siedlisk przez zwierzęta, sprowadzeniem gatunków inwazyjnych, zanieczyszczeniem powietrza i wydobyciem węgla.

Według składającego się z 2 tys. stron dokumentu 19 ekosystemów w Australii jest na granicy upadku. Obecnie na kontynencie występuje więcej obcych gatunków roślin niż rodzimych.

Australia, w której dorastaliśmy zostanie utracona dla następnych pokoleń, jeżeli naprawdę nie zaczniemy rozwiązywać niektórych problemów środowiska.
- skomentował doktor Ian Cresswell, jeden z autorów raportu, w wypowiedzi dla Australian Associated Press.

Lista zagrożonych gatunków jest długa

Koala i kakadu krasnogłowa znajdują się wśród 200 gatunków zwierząt i roślin dla których zagrożenie wzrosło od 2016 roku. Zanika również drzewo sandałowe. Wiele z traconych gatunków jest endemicznych dla Australii.

W ostatnich latach kontynent doświadczył dotkliwej suszy, pożarów buszu, kolejnych lat rekordowych powodzi i sześciu masowych przypadków wybielania Wielkiej Rafy Koralowej.

Raport wykazał, że Australia nie posiada odpowiednich narzędzi do zarządzania środowiskiem. Stwierdzono, że wydatki rządu federalnego na utrzymanie bioróżnorodności spadły w ostatnich latach. Dokument został przekazany poprzedniemu rządowi w 2021 roku. Opublikowano go jednak dopiero po majowych wyborach, które wyłoniły nowe władze kraju.

Raport opowiada historię kryzysu i upadku środowiska naturalnego Australii oraz dekad bezczynności rządu i świadomej ignorancji.
- podsumowała minister Plibersek w oświadczeniu. 
 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP,

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo