Pistolet królowej na pchły

Krystyna, córka i jedyna spadkobierczyni protestanckiego króla Gustawa II Adolfa, zwanego Lwem Północy, była bardzo nietypową jak na owe czasy kobietą. Legenda głosi, że kiedy się urodziła, położne ogłosiły narodziny chłopca. Kiedy bałagan został posprzątany, jej ojciec oświadczył: „Będzie mądra, wszystkich nas oszukała!”.

Z rozkazu ojca Christina została wykształcona jak chłopiec, pobierała lekcje polityki, sztuki, języków obcych i kilku innych zajęć uznawanych wówczas za męskie. W swojej autobiografii pisała:

Nigdy nie mogłabym znieść lalek… Moje lalki były kawałkami ołowiu, dzięki którym nauczyłam się prowadzić wojnę.

Krystyna miała męski wygląd, uwielbiała męskie ubrania i wojskowe buty. Pod presją zawarcia małżeństwa abdykowała, a następnie zaszokowała świat protestancki, przechodząc na katolicyzm i przenosząc się do Rzymu, gdzie stała się mecenasem sztuki. Ostatnio w związku z jej osobą stało się głośno w świecie nauki, kiedy Edwin Hodder stwierdził, że mała kusza-zabawka królowej, wchodzą do kolekcji Sztokholmskiego Muzeum Historycznego, służył jej do polowania na… pchły. „Nigdy wcześniej o tym nie słyszałam, pomimo wielu badań życia Krystyny, Broń nie pasuje do jej osobowości, tak myślę” – pisała Kristina Sjögren, autorka powieści o królowej.

Gdyby jednak okazało się to prawdą, Krystyna nie byłaby jedyną monarchinią, która miała fobię na insekty. Podobno rosyjski car Piotr Wielki bał się owadów i zanim wszedł do komnaty, nakazywał swoim sługom dokładnie ją sprawdzać.

 

 

 

 Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net

#Krystyna Waza #król Szwecji #Gustaw II Adolf #pchły

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo