Odwołano członka Rady Polityki Pieniężnej

Senat odwołał w czwartek Rafała Surę z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, po tym jak złożył on rezygnację z tego stanowiska. Senat powinien wybrać nowego członka RPP najpóźniej do 22 października. Za odwołaniem głosowało 82 senatorów, 9 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

zdjęcie ilustracyjne
flickr.com

Jak poinformował podczas czwartkowych obrad marszałek Sejmu Tomasz Grodzki, w związku z odwołaniem członka RPP Rafała Sury Izba Wyższa "powinna dokonać uzupełnienia składu RPP nie później niż w okresie trzech miesięcy od odwołania powołanego przez siebie członka Rady".

Grodzki ustalił termin na składanie wniosków ws. powołania członka RPP na kolejną kadencję - od 22 lipca br. do 5 sierpnia br. do godz. 14. "Najpóźniej do 22 października powinniśmy wybrać nowego członka Rady Polityki Pieniężnej" - dodał Grodzki.

Po odwołaniu Sury skład RPP zmniejszył się do siedmiu osób. W ustawie o Narodowym Banku Polskim przewidziano, że w skład RPP wchodzi przewodniczący i dziewięciu członków.

Rafał Sura został wybrany przez Senat do RPP 16 listopada 2016. Zastąpił Marka Chrzanowskiego, który został wtedy przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Ponieważ został wybrany w listopadzie 2016, jego 6-letnia kadencja upływa 16 listopada 2022 roku, w przeciwieństwie do większości członków Rady V kadencji (2016-22), którzy skończyli urzędowanie na początku 2022 roku i na ich miejsce wybrano nowych.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rafał Sura #Rada Polityki Pieniężnej #RPP

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo