Pościnane drzewa, porysowane tablice. Niemcom przeszkadzają pomniki ofiar hitlerowców?

Nieznani sprawcy zniszczyli miejsce pamięci ofiar zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald. Informację przekazała zajmująca się obiektem Fundacja Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora. Sprawcy wycięli drzewa przypominające o ofiarach, w tym te poświęcone dzieciom.

Twitter/@Buchenwald_Dora

KZ Buchenwald koło Weimaru był jednym z największych obozów koncentracyjnych założonych na terytorium III Rzeszy. W obozie życie straciło ok. 56 tys. osób, w tym 7 tys. Polaków i to naszych rodaków mordowano do ostatnich dni. Łącznie przez cały okres istnienia trafić tam miało ok. 250-280 tys. osób z okupowanych krajów europejskich.

Niszczenie pomników pamięci

Na terenie obozu znajdują się drzewa poświęcone ofiarom Niemców. Jak przekazał personel obiektu, nieznani sprawcy wycięli 7 z nich. Jedno było poświęcone pomordowanym tam dzieciom, 6 kolejnych innym więźniom.

"Jesteśmy zbulwersowani ukierunkowanym atakiem na upamiętnienie"

- przekazała na Twitterze Fundacja Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora. 

Rzecznik obiektu Rikola-Gunnar Lüttgenau przekazał, że drzewa rosły na trasie dawnej kolei Buchenwald, którą do obozu przewożono ludzi. Jednak dodał, że już w przeszłości dochodziło do podobnych incydentów. Niszczone były tablice upamiętniające, ktoś malował swastyki oraz demolował tablice informacyjne.

I do ostatniego z wymienionych aktów wandalizmu miało dojść też ostatnio. Zniszczona została tablica informacyjna, która wskazywała miejsce składowania popiołu z krematoriów, które służyły do palenia zwłok. 

 

 

 


Źródło: berliner-zeitung.de, niezalezna.pl

#Buchenwald #polskie ofiary II wojny światowej #niemieckie obozy koncentracyjne

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo