Kraje Unii zredukują zużycie gazu o 15 procent. W zamian za to mogą przejść na węgiel, ropę lub atom

"Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 procent" - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan dziś w Brukseli. Według niego możliwe jest przejście z gazu ziemnego na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową.

Prezentacja planu KE
https://twitter.com/EU_Commission

Komisja proponuje nowe rozporządzenie w sprawie skoordynowanej redukcji popytu gazu (...). Państwa członkowskie ograniczą zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Rozporządzenie dałoby również Komisji możliwość, po konsultacji z państwami członkowskimi, ogłoszenia unijnego "stanu ostrzegawczego" w sprawie bezpieczeństwa dostaw i nałożenia obowiązkowej redukcji zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich. Mechanizm ten może zostać uruchomiony, gdy istnieje znaczne ryzyko poważnego niedoboru gazu lub wyjątkowo duże zapotrzebowanie na gaz. (...) Państwa członkowskie wnioskujące o dostawy "gazu solidarnościowego" będą musiały wykazać działania, jakie podjęły w celu ograniczenia popytu w kraju

 - podała KE.

Jak napisano w oświadczeniu "Unia Europejska stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji ze względu na używanie przez Kreml eksportu gazu jako broni".

Prawie połowa państw członkowskich została już dotknięta ograniczeniem dostaw. Podjęcie działań teraz może zmniejszyć zarówno ryzyko, jak i koszty dla Europy w przypadku dalszych zakłóceń lub całkowitego odcięcia dostaw gazu, wzmacniając odporność energetyczną Europy

 - tłumaczy Komisja.

Poinformowano także że możliwe jest przejście z gazu ziemnego na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową. "Jest  to akceptowalne jako konieczny środek tymczasowy, mający zapobiec kryzysowi energetycznemu" - napisano.

Działajmy wspólnie, aby zmniejszyć zużycie gazu i zbudować sieć bezpieczeństwa dla wszystkich krajów Unii Europejskiej

- powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ursula von der Leyen #Komisja Europejska #gaz

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo