Sprzęt dla Ukrainy przez Węgry. Jest zgoda

Węgry zgadzają się, by przez ich terytorium transportowana była pomoc, jaką inne kraje świadczą Ukrainie, w tym sprzęt wojskowy – przekazał wiceminister spraw zagranicznych Węgier Levente Magyar we wtorek we Lwowie. Tam polityk spotkał się z merem tego miasta - Andrijem Sadowym.

Haubica M777
Autorstwa Lance Corporal Ray Lewis - [1] [2], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1789104

"Jesteśmy porażeni tym, co się tu dzieje, naprawdę wam współczujemy. Przez ostatnie 200 lat trzykrotnie walczyliśmy z Rosją. Były to boje śmiertelne. W odróżnieniu od wielu zachodnich partnerów odczuliśmy na własnej skórze, czym jest opór wobec tego wielkiego, wschodniego państwa. Jednocześnie zaznaczam, że Węgry nie będą dostarczać broni – takie jest nasze stanowisko. Państwa trzecie mogą jednak korzystać z naszego terytorium"

- powiedział Magyar, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wiceszef MSZ Węgier dodał, że jego kraj jest gotowy przyjmować ukraińskie dzieci do swoich sanatoriów i na kolonie letnie. Węgierska delegacja zaproponowała też pomoc w leczeniu cywilów i wojskowych w instytucjach leczniczych na Węgrzech oraz zapewniła o gotowości ufundowania Ukraińcom tysiąca stypendiów na węgierskich uniwersytetach.

Dotychczas Węgry były przeciwne transportowaniu dostaw broni dla Ukrainy przez swoje terytorium, tłumacząc to stanowisko obawami, że Rosjanie mogą ostrzeliwać Węgrów zamieszkujących ukraińskie Zakarpacie.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Ukraina #Rosja #Węgry #pomoc #sprzęt wojskowy

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo