Scheuring-Wielgus pyta o poronienia. Źródło - anonimowe historie z internetu. Minister jednak odpowiedział

Poseł Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus postanowiła złożyć interpelację do ministra zdrowia, w sprawie poronień. Powołała się jednak na artykuł portalu gazeta.pl i zawarte informacje (kilka anonimowych historii) za stan faktyczny. W odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oznajmił, że "w ciągu ostatnich trzech lat zmalał odsetek kobiet, które deklarowały, że w szpitalu jakaś czynność została wykonana w ich odczuciu za mało delikatnie, bez zgody lub bez dbałości o prywatność i intymność pacjentki".

Joanna Scheuring-Wielgus
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- 30.06.2022 r. na portalu Gazeta.pl ukazał się artykuł o poronieniach w Polsce, gdzie przytoczone zostały historie kilku kobiet - rozpoczęła swoją interpelację poseł Scheuring-Wielgus. Opisała to, co wcześniej można było przeczytać w serwisie i stwierdziła, że "opieka nad pacjentkami, które poroniły lub urodziły martwe dziecko, wymaga doświadczenia, umiejętności komunikowania się i wiedzy".

- Pracownikom szpitali należy więc zapewnić odpowiednie szkolenia

- napisała Scheuring-Wielgus. Stwierdziła również, powołując się na dane jednej z fundacji, że 54% kobiet doświadcza nadużyć lub przemocy w szpitalu.

"Jakie wnioski ministerstwo wyciąga z tego stanu faktycznego? Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo, żeby poprawić kompetencje personelu medycznego? Jak ministerstwo odnosi się do podanych statystyk i jak zamierza je poprawić?" - pytała Scheuring-Wielgus.

Kraska wymienia działania ministerstwa

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział posłance Lewicy, że po kontroli NIK ministerstwo wystąpiło do wojewodów o przekazanie informacji dotyczących realizowanej w podmiotach leczniczych opieki nad kobietą w sytuacjach szczególnych.

- Wiele podmiotów leczniczych korzysta z opracowanych na potrzeby poszczególnych województw rekomendacji dobrych praktyk postępowania z pacjentkami w sytuacji niepowodzeń położniczych dla personelu medycznego oddziałów położniczo – ginekologicznych, współpracuje z organizacjami pozarządowymi udzielającymi wsparcia kobietom w sytuacjach szczególnych, zapewnia wsparcie psychologiczne oraz informacje o przysługujących im prawach

- podkreślił Kraska. 

Wiceminister dodał, że resort zdrowia wystosował komunikat do dyrektorów szpitali i ordynatorów oddziałów ginekologiczno-położniczych w sprawie zwrócenia szczególnej uwagi na poszanowanie praw i zapewnienie właściwej opieki i wsparcia pacjentkom w sprawie poronienia, urodzenia martwego dziecka, śmierci dziecka po porodzie czy urodzenia dziecka chorego. W styczniu weszły też przepisy wprowadzające wymóg zapewnienia porady psychologa na oddziałach położniczych i ginekologicznych. 

Personel w szpitalach bardziej profesjonalny

Kraska zwrócił uwagę, że "pomimo okresu pandemii, w którym głównym priorytetem w opiece okołoporodowej stało się bezpieczeństwo medyczne kobiet i dzieci, a także personelu medycznego, dzięki ogromnej pracy położnych i lekarzy dla dziesiątek tysięcy kobiet poród był ważnym, pozytywnym i wzmacniającym doświadczeniem". Podał też inną statystykę.

- W ciągu ostatnich trzech lat zmalał odsetek kobiet, które deklarowały, że w szpitalu jakaś czynność została wykonana w ich odczuciu za mało delikatnie, bez zgody lub bez dbałości o prywatność i intymność pacjentki. Personel zwraca coraz większą uwagę na te elementy opieki. Ministerstwo systematycznie podejmuje działania aby wszystkie kobiety otrzymały opiekę zgodną ze standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej

- zakończył wiceminister.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#poronienia #Joanna Scheuring-Wielgus

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo