Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 6:3, 3:6, 3:6 w finale tenisowego turnieju ATP w Montrealu • • •

Motyle latające klejnoty: szlaczkoń siarecznik

W Polsce samych motyli dziennych jest 164 gatunków. Warto nauczyć się je dostrzegać, obserwować, rozpoznawać. Szlaczkoń siarecznik (Colias hyale) – gatunek motyla dziennego z rodziny bielinkowatych. Najchętniej siadają na kwiatach o barwie fioletowej i żółtej takich roślin jak koniczyna łąkowa i lucerna.

szlaczkoń siarecznik
Quartl; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Typowe biotopy to łąki, ugory, miedze, tereny ruderalne, przytorza i przydroża. Skrzydła o rozpiętości 40–44 mm, u samca intensywnie żółte, u samicy jaśniejsze. Na tylnym skrzydle blada pomarańczowa plamka.

Samica składa jaja na wierzchu roślin żywicielskich. Jaja są początkowo białe, z czasem zmieniają kolor na czerwonobrunatny. Gąsienice zimują w ściółce. Imagines żywią się nektarem. 

Owady dorosłe można spotkać w maju i czerwcu (pokolenie wiosenne), a następnie lipcu i sierpniu (pokolenie letnie). Niekiedy występują osobniki trzeciego pokolenia we wrześniu i październiku. Roślinami żywicielskimi gąsienic są: lucerny, komonice, cieciorki, wyki i koniczyny.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Szlaczkoń siarecznik

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo