Wspólny unijny fundusz na sprzęt obronny?

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt rozporządzenia (EDIRPA), które utworzy fundusz o wartości 500 mln euro, wspierający wspólne zakupy przez państwa członkowskie UE najbardziej potrzebnego sprzętu obronnego.

Samobieżna armatohaubica kalibru 152 mm
Autorstwa Ministerstwo Obrony Narodowej - http://mon.gov.pl/pl/galeria/1055, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24222142

"Państwa członkowskie podjęły śmiałe kroki, przekazując na Ukrainę pilnie potrzebny sprzęt obronny. W tym samym duchu solidarności UE pomoże im uzupełnić te zapasy, zachęcając do wspólnych zamówień, umożliwiając europejskiemu przemysłowi obronnemu lepsze reagowanie na te pilne potrzeby. Projekt rozporządzenia (...) jest historycznym kamieniem milowym w tworzeniu Unii Obrony UE, zwiększeniu bezpieczeństwa obywateli UE i uczynieniu UE silniejszym partnerem dla naszych sojuszników"

- oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.

Instrument, będący realizacją zadania postawionego KE przez Radę Europejską, ma na celu zaspokojenie najpilniejszych i najistotniejszych potrzeb w zakresie produktów obronnych, wynikających z agresji Rosji na Ukrainę. KE proponuje przeznaczyć na ten cel 500 mln euro z budżetu unijnego na lata 2022–2024. Instrument będzie zachęcał państwa członkowskie, w duchu solidarności, do wspólnych zamówień i ma ułatwić wszystkim państwom członkowskim dostęp do pilnie potrzebnych produktów obronnych.

Fundusz będzie wspierał działania konsorcjów składających się z co najmniej trzech państw członkowskich. Kwalifikujące się działania mogą obejmować nowe projekty zamówień w dziedzinie obronności lub rozszerzenie tych rozpoczętych po wybuchu wojny.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo