Z OSTATNIEJ CHWILI

Prokuratura Regionalna w Szczecinie: skierowano wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom: Ewie W. i Małgorzacie M.  • • •

Żołnierze Andersa w Ankonie

18 lipca o 14.30, 5 Kresowa Dywizji Piechoty i 2 Brygada Pancerna weszły do Ankony pokonując niemiecką 278 Dywizję Piechoty. Zdobycie tak ważnego portu ułatwiło aliantom prowadzenie dalszych działań na Rimini i Linię Gotów. Pierwszym polskim żołnierzem 2 Korpusu, który przekroczył Porta Santo Stefano w trakcie wyzwalania Ankony był ułan Tomasz Skrzyński. Jego rodzina wzięła udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie miasta, które odbyły się przy tej bramie. Jak powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych „Skrzyński wspominał kiedyś, że za bramą wahał się przez chwilę, którą ulicą powinien podążyć. Wybrał drogę na wprost, w stronę morza, bo aliantom chodziło o zajęcie kluczowego adriatyckiego portu. Świętowaniu zwycięstwa towarzyszyło jednak przeświadczenie, że zadanie trzeba wykonać do końca”.

Z polskiej inicjatywy i dzięki pomocy władz Ankony przy Porta Santo Stefano odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich.

Cieszymy się niezmiernie, że obok bramy Świętego Stefana, niemego świadka tamtych wydarzeń, pojawił się dziś nowy znak pamięci – monument upamiętniający ułanów karpackich.

– powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Burmistrz Ankony Valeria Mancinelli podkreśliła, że wciąż żywa jest w mieście pamięć o polskich żołnierzach i o ich poświęceniu. Wskazała też na wojnę toczącą się na Ukrainie i wspaniałą postawę Polaków, instytucji rządowych, ale i zwykłych obywateli, którzy pomagają Ukraińcom w tych trudnych dniach. „Nie możemy zgodzić się na cierpienia i przemoc, jakie dzieją się obecnie na Ukrainie. Polska i Italia będą zawsze solidarne z narodem ukraińskim” – mówiła Mancinelli.

Jan Józef Kasprzyk przypomniał o niezwykłej serdeczności jakiej doświadczali żołnierze Polscy we włoskich miastach. W Ankonie na ścianach kamienic pisano „Niech żyją Polacy”.

Potrafimy tę wdzięczność odwzajemnić, pamiętamy, że walczyliśmy ramię w ramię z sojusznikami z Włoskiego Korpusu Wyzwolenia generała Umberto Utili i partyzanckiej Brygady Maiella dowodzonej przez Ettore Troilo. Przywołaliśmy tym samym tradycję walki „Za naszą i waszą wolność”, szczególnie żywą w XIX wieku, gdy polscy ochotnicy wstępowali w szeregi wojska Garibaldiego, a włoscy bohaterowie z Francesco Nullo na czele wspierali nasze zmagania z Rosją w powstaniu styczniowym.

–  dodał minister.

W obchodach wzięli udział polscy weterani Armii Andersa: Władysław Dąbrowski, Antoni Grudzień, Marian Bajda. O pokój zaapelowała ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. 

 

 Źródło: niezależna.pl

#2 Korpus Polski #walki o Ankonę #wyzwolenie Ankony #polscy ułani #Karpatczycy

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo