Solidarność europejska - tak, ale... Andruszkiewicz: Jest wtedy, kiedy trzeba pomóc Niemcom

- Zapewnimy węgiel dla wszystkich domów i ciepła w Polsce nie zabraknie - mówił gość programu Katarzyny Gójskiej "W punkt" minister Adam Andruszkiewicz, przypominając, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim skupia się na bezpieczeństwie polskich obywateli". - Europejska solidarność jest wtedy, kiedy trzeba pomóc Niemcom, kiedy chodzi o środki dla Polski, tej solidarności nie ma - wskazał.

PrtSc/ Telewizja Republika

Postawa Niemiec wobec haniebnej agresji rosyjskiej na Ukrainę od samego początku wojny budzi ogromne wątpliwości. Cała Europa jednoczyła się w pomocy Ukrainie, a Niemcy miały problem z wysłaniem jakiegokolwiek sprawnego sprzętu wojskowego do walki z rosyjskim agresorem. Prezydent Niemiec publicznie martwił się, by "nie oczerniano Rosjan", a przyjaciel Putina Gerhard Schroeder wciąż pozostaje członkiem SPD. 

Obecnie cały świat obserwuje, jak Niemcy boją się tego, że Rosja nie odkręci z powrotem kurka z gazem z Nord Stream 1. Przypadek turbiny do Nord Stream 1, którą do Niemiec – a de facto do Rosji - dostarczyła po serwisowaniu Kanada, stał się symbolem jawnego łamania sankcji.

Tymczasem Komisja Europejska wszczęła w piątek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca i 7 października 2021 r. dotyczących prymatu prawa unijnego.

- Polska ma teraz dwa miesiące na podjęcie niezbędnych środków w celu zapewnienia zgodności z prawem UE, w przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości

- czytamy w komunikacie KE.

Dodatkowo w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie przywódców państw UE - Komisja Europejska postuluje, by kraje unijne ponakładały na siebie ograniczenia i wsparły niemiecką gospodarkę.

Pytany o komentarz w tej sprawie poseł PiS Jan Mosiński stwierdził, że Polska ostrzegała partnerów z państw zachodnich, że gazociąg Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są narzędziami, które będą służyć Putinowi do szantażowania Europy, kiedy przyjdzie stosowny czas.

- Ten czas przyszedł i dzisiaj znaczna część zachodniej Europy drży ze strachu, bo tzw. prace konserwatorskie w NS1 przeciągają się. Niemcy ściągnęły z Kanady turbinę, która tłoczy gaz. Polski rząd, od 2015 r. konsekwentnie realizował politykę uniezależniania się od Rosji, finalizujemy projekt Baltic Pipe, rozbudowujemy gazoport w Świnoujściu oraz inne inwestycje na terenie Zatoki Gdańskiej. Nasze magazyny są zapełnione

- wyliczał poseł PiS, dodając, że Niemcy nie mają takiego zabezpieczenia, ponieważ nie wzięli na serio ostrzeżeń i brnęli w anty-solidarność europejską, której przykładem "był deal polityczny dotyczący budowy kolejnej nitki Nord Stream 2".

- Niepokoi mnie, jak Niemcy wyobrażają sobie dzielenie się z nimi gazem w przypadku krachu (...) Gdyby Polska była w takiej sytuacji, jak Niemcy w sprawie gazu, to byśmy ani eurocenta nie dostali

- powiedział Mosiński. 

Posłowi PiS wtórowała poseł Karolina Pawliczak (Lewica), stwierdzając, że "nikogo nie trzeba przekonywać, że uzależnienie od rosyjskiej energii było błędem".

- To uzależnienie sprawiło, że wiele krajów zadaje sobie pytanie: co dalej. Solidarność europejska jest w tej chwili najważniejsza

- wskazała Pawliczak, natomiast poseł PSL Jarosław Rzepa stwierdził, że "Rosja sprzedaje swoje surowce na całym świecie", a "Zachód zastąpiła teraz kierunkiem chińskim". - Problemy Niemiec będą problemem Polski - musimy szukać porozumienia - dodał.

Jak punktował minister Adam Andruszkiewicz, "rząd Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim skupia się na bezpieczeństwie polskich obywateli".

- Zapewnimy węgiel dla wszystkich domów i ciepła w Polsce nie zabraknie

- mówił, dodając, że "unijni biurokraci idą tylko w jedną stronę".

- Europejska solidarność jest wtedy, kiedy trzeba pomóc Niemcom, kiedy chodzi o środki dla Polski, tej solidarności nie ma.

Przypomniał również, że "jesteśmy połączeni gospodarką z Niemcami" i "ciężko, by Polska ponosiła odpowiedzialność za politykę Berlina, która doprowadziła do wojny na Ukrainie". 

Cała rozmowa dostępna poniżej:

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo