Zrujnowany klasztor, a w nim ok. 600 cywilów. Niesamowity film z ewakuacji z Ławry Świętogórskiej

Ukraińskim służbom udało się ewakuować rodzinę ze stale ostrzeliwanej Ławry Świętogórksiej w obwodzie donieckim. Mundurowi opublikowali film, na którym widać skalę zniszczeń wyrządzonych przez rosyjskie pociski. W tamtych terenach wciąż przebywa około 600 cywilów.

Brama monastyru w Ławrze Świętogórskiej
Twitter/Defence intelligence of Ukraine

W miniony czwartek ukraiński wywiad informował o pracach nad zorganizowaniem do terytorium Ławry Świętogórskiej korytarza humanitarnego. Jak przekazywały służby, na stale ostrzeliwanym obszarze znajdowało się ok. 600 cywilów, z czego ok. 420 pielgrzymów i miejscowych mieszkańców, którzy chcieli znaleźć schronienie przed atakami.

Dziś poinformowano o udanej akcji ratunkowej. Ewakuowana grupa to rodzina, która ukryła się w murach monastyru przed ciągłym ostrzałem artyleryjskim - ojciec, matka i troje dzieci. Mundurowi informują, że udało się również zabrać stamtąd starszą parę. Opublikowany przez ukraiński wywiad film jest skrótem akcji ewakuacyjnej.

Klasztor wciąż schronieniem

Jak podkreślają służby, akcja była możliwa dzięki staraniom ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy i tamtejszych deputowanych. Wszyscy ewakuowani znajdują się na terytorium kontrolowanym przez ukraińskie siły oraz otrzymują niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną. Jednak w klasztorze wciąż są ludzie.

"Ukraina kontynuuje prace nad zawieszeniem broni i zorganizowaniem korytarza humanitarnego do Świętogórskiej Ławry. Na jego terenie mieszka do 600 cywilów, z czego ponad 50 to dzieci, w tym 4 niemowlęta"

- przekazuje wywiad.

Jak informowano w czwartek, około stu zakonników odmawia opuszczenia terytorium ławry. Część z nich nie chce wyjeżdżać, ponieważ są ranni, bądź z uwagi na wiek i schorzenia. Są w ciężkim stanie, co uniemożliwia ich ewakuację.


1 czerwca siły rosyjskie ostrzelały terytorium Ławry z artylerii. Wcześniej została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzałach zginęło kilka osób ze wspólnoty klasztornej. Ławra Świętogórska w pobliżu Swiatohirska to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

 

 


Źródło: PAP, Головне управління розвідки Міністерства оборони України, niezalezna.pl

#Ukraina #wojna na Ukrainie #korytarze humanitarne #obwód doniecki

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo