Motyle latające klejnoty: latolistek cytrynek

Motyle są ozdobą naszych łąk, ogrodów, pól i lasów. W Polsce samych motyli dziennych jest 164 gatunków. Warto nauczyć się je dostrzegać, obserwować, rozpoznawać. Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) to gatunek motyla dziennego z rodziny bielinkowatych. Jest to jedyny europejski motyl zimujący w opadłych liściach. Występuje w Europie, północnej Afryce, strefie umiarkowanej w Azji (aż po Japonię), w Polsce pospolity.

latolistek cytrynek (samiec)
Charles J Sharp; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Łacińska nazwa gatunkowa oznacza dosłownie „kątoskrzydły szakłakowy” w nawiązaniu do kształtu drugiej pary skrzydeł oraz szakłaku kruszyny, rośliny żywicielskiej gąsienic, której synonim to Rhamnus frangula.

Skrzydło przednie z charakterystycznym, zaostrzonym wierzchołkiem, skrzydło tylne z niewielkim ząbkiem. Wyraźny dymorfizm płciowy. Skrzydła samców są cytrynowożółte, natomiast skrzydła samic zielonkawobiałe. Na skrzydłach znajdują się charakterystyczne pomarańczowe punkty. Rozpiętość skrzydeł: 48–55 mm. Gąsienice są smukłe, zielone z jasnymi paskami wzdłuż boków ciała.

Jest bardzo pospolitym motylem. Występuje zarówno na nizinach, jak i w górach. Typowym środowiskiem życia są wolne przestrzenie w pobliżu lasów. Można go także spotkać na nasłonecznionych polanach i w ogrodach, lasach, zaroślach, miedzach, terenach ruderalnych. Gąsienice żerują na szakłaku pospolitym lub kruszynie. Wygryzają otwory w liściach, a następnie zjadają blaszkę w kierunku do brzegu.

Po przezimowaniu, samce pojawiają się wiosną wcześniej niż samice. Po zapłodnieniu samice składają białawe jaja pojedynczo lub po kilka na pąkach lub na spodzie rozwijających się liści roślin żywicielskich (kruszyna pospolita, szakłak pospolity). Gąsienice wylęgają się po 1–2 tygodniach. Rozwój gąsienic trwa około miesiąca, występuje pięć linień i pięć stadiów larwalnych. Po przepoczwarczeniu, trwającym około dwóch tygodni, dorosłe motyle pojawiają się na początku lipca. Po krótkim okresie aktywności wyszukują kryjówek, w których spędzają lato w stanie estywacji. Ponownie aktywują się wczesną jesienią, a ukrywają przed nadejściem zimy w dziuplach, szczelinach skalnych lub opadłych liściach. Zimują osobniki dorosłe.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Latolistek cytrynek

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo