Przyroda na wyciągnięcie ręki: Co wiesz o... pliszce cytrynowej?

Pliszka cytrynowa (Motacilla citreola) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny pliszkowatych. W Polsce jest gatunkiem nie tylko zalatującym, ale też lęgowym (100–200 par według szacunków z lat 2013–2014). Pierwsze lęgi ptaków tego gatunku na terenie kraju stwierdzono w 1994 roku.

samiec w szacie godowej
J.M.Garg; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

W Polsce gniazduje m.in. w okolicach ujścia Redy w Nadmorskim Parku Krajobrazowym, nad zbiornikiem Siemianówka i na Bagnach Biebrzańskich, obserwowana także w granicach użytku ekologicznego „Zielone Wyspy”.

Zamieszkujący środkową i północną Azję, Europę Wschodnią po wschodni skraj Europy Środkowej, oraz wyspowo Europę Północną. 

Samiec w szacie godowej ma cytrynowożółtą głowę z czarnymi bokami. Spód ciała cytrynowożółty, wierzch szary. Skrzydła ciemne z dwoma białymi paskami. Ogon długi, czarny z białymi brzegami. Samce w szacie spoczynkowej i samice jednolicie żółte lub żółto-białe, z szarobrązowym grzbietem i karkiem. Ptaki młodociane (w pierwszej szacie zimowej) są z wierzchu jasnoszare, od spodu brudnobiałe i przypominają pliszkę siwą. Cechą odróżniającą jest brak ciemnej przepaski na piersi. Wymiary średnie: długość ciała ok. 17–18 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 24–25 cm, masa ciała 18–25 g.

Zamieszkuje podmokłe łąki, bagna, tundra, brzegi rzek. Gniazdo buduje na ziemi. Składa 4–6 cętkowanych jaj. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice przez około dwa tygodnie. Pisklęta są w pełni opierzone po 13–15 dniach od wyklucia. Pożywienie ptaka to owady i inne bezkręgowce.

Liczebność populacji europejskiej szacuje się (2015) na 323–746 tysięcy dorosłych osobników; obliczona w oparciu o te dane liczebność światowej populacji mieści się w przedziale 2–5 milionów dorosłych osobników. Globalny trend liczebności populacji uznawany jest za wzrostowy.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, został sklasyfikowany jako gatunek bliski zagrożenia.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Pliszka cytrynowa

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo