Rosja na skraju bankructwa. Recesja się pogłębia, a Moskwa próbuje ukrywać dane o wzroście cen i spadku PKB

Recesja w Rosji pogłębia się - zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskazują m.in na załamanie tamtejszego przemysłu motoryzacyjnego w efekcie uzależnienia kraju od zagranicznych technologii. Dodano, że np. import do portu w St. Petersburgu zmalał o 67 proc.

Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels

Sytuacja w rosyjskim przemyśle znacznie się pogorszyła - zwrócili uwagę analitycy PIE. Dodali, że największy spadek dotyczy produkcji samochodów osobowych (-97 proc. rdr), na co wskazują dane rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat. 

Ich produkcja spadła ze 112 tys. do niecałych 4 tys. aut. Spadki o kilkadziesiąt procent dotyczą także wytwarzania sprzętu AGD, ciężarówek, kolei czy części elektronicznych.
- stwierdzili analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Według PIE „załamanie przemysłu motoryzacyjnego to efekt uzależnienia Rosji od zagranicznych technologii”.

Sankcje ograniczyły eksport maszyn i technologii, od których rosyjska gospodarka od wielu lat była uzależniona.
- zauważyli eksperci PIE. 

Przytoczyli szacunki Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, z których wynika, że import do portu w St. Petersburgu zmalał o 67 proc. Ruch we Władywostoku oraz Noworosyjsku jest natomiast o 20-30 proc. mniejszy.

Analitycy podkreślili, że rosyjska gospodarka wpada w recesję. Miesięczny szacunek PKB był w maju o 4,3 proc. niższy niż w poprzednim roku, wskazali cytując dane Ministerstwa Rozwoju Rosji. 

Oznacza to pogłębienie recesji – miesiąc temu aktywność spadła o 2,8 proc. Na recesję wskazują także dane Rosstatu – raportuje on spadek aktywności o 3,2 proc..
- stwierdzili eksperci PIE.

Jak przyznali, wiarygodność rosyjskich danych jest ograniczona. 

Na początku wojny Rosstat informował o skokowym wzroście inflacji w Rosji – ceny wzrosły o 10 proc. w ciągu kilku tygodni. W kwietniu rosyjskie dane pokazały nagłe wyhamowanie inflacji – oficjalnie ceny w Rosji przestały rosnąć.
- przypomniano. 

Część wyhamowania inflacji to efekt niedostępności produktów. Rosyjskie urzędy będą prawdopodobnie zaniżać dane o wzroście cen i spadku PKB. 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo