Holendrzy za powołaniem nowego trybunału ds. zbrodni Rosjan

Kraje Zachodu powinny rozważyć powołanie specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie, by zapobiec bezkarności - oświadczył w czwartek holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Photo by State Emergency Service of Ukraine

W czwartek w Hadze trwa konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

"Ma to sens, by się temu przyjrzeć. Tak jak to rozumiem, musimy wypełnić próżnię, ponieważ Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nie ma tu jurysdykcji" – powiedział Hoekstra.

Trybunał ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd Statut Rzymski. W 2016 r. Rosja wycofała się ze Statutu.

Ukraina również nie jest stroną Statutu, jednak zadeklarowała, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.

"Zatem mogę sobie wyobrazić, że zastanawiamy się nad stworzeniem takiego trybunału. Prawdopodobnie nie będzie to łatwe, ale będziemy starać się pomóc Ukrainie tam, gdzie możemy" - zapewnił Hoekstra.

Główny prokurator MTK, brytyjski prawnik Karim Khan, zwrócił uwagę na wykorzystanie nowoczesnych technologii w utrwalaniu zbrodni wojennych, np. telefonów komórkowych.

Dowody, które są dostarczane, powinny być jak najefektywniej wykorzystywane, by zmniejszać szansę na bezkarność zbrodni tak naprawdę na całym świecie. Powinniśmy zacząć wypracowywać standardowe podejście w sprawie Ukrainy i potem postępować właściwiej w innych sprawach

 - powiedział Khan.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Międzynarodowy Trybunał Karny #MTK #Rosja #Ukraina #zbrodnie rosyjskie #rosyjskie zbrodnie wojenne #Holandia

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo