Wsparcie dla kredytobiorców. Kiedy ruszy składanie wniosków o wakacje kredytowe? Znamy szczegóły!

Ustawa ws. wsparcia kredytobiorców to nie tylko wakacje kredytowe; będzie można uzyskać też dopłatę do rat kredytów nawet przez dwa lata i do 2 tys. zł miesięcznie – podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał rzecznik rządu - Piotr Müller, wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać już w sierpniu. Przekazał również, iż to rozwiązanie to pozwoli kredytobiorcom na odroczenie płatności nawet ośmiu rat w ciągu półtora roku.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/pasja1000

"Dzięki wakacjom kredytowym będzie można uzyskać dopłatę do rat kredytów nawet przez dwa lata i do 2 tys. zł miesięcznie"

– wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Szef MRiT podkreślił, że od stycznia 2023 r. zniknie stawka WIBOR przy oprocentowaniu kredytów hipotecznych mieszkaniowych, co łącznie obniży raty kredytów o około 1 mld zł.

"To nie tylko wakacje kredytowe..."

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę z 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Daje ona osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki mają do końca roku wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

"Wprowadzana pomoc to nie tylko wakacje, ale również dopłata do rat kredytów nawet przez dwa lata i do 2 tys. zł miesięcznie. Z tych dopłat nawet 24 tys. zł może być umorzone. To instrument dla osób w najtrudniejszej sytuacji, którym po odliczeniu raty pozostaje mniej niż 1552 zł lub 1200 zł na osobę”

– zauważył minister Buda.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie 25 kwietnia, a dzisiaj zapowiedź staje się faktem. Jednocześnie szef MRiT zauważył, że to nie koniec działań rządu na rzecz obniżenia wysokości płatności kredytowych.

„Pamiętajmy, że 1 stycznia 2023 roku zniknie stawka WIBOR przy oprocentowaniu kredytów hipotecznych mieszkaniowych, czyli w praktyce nastąpi obniżka rat kredytów łącznie o około 1 mld zł”

- stwierdził Buda.

Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Kiedy ruszy składanie wniosków?

Rzecznik polskiego rządu - Piotr Müller był pytany w TVP Info o wakacje kredytowe i termin wejścia w życie takiego rozwiązania. Odparł, że dzięki temu mechanizmowi kredytobiorca będzie mógł jeszcze w tym roku odroczyć cztery raty kredytu na koniec spłaty, a w przyszłym roku w każdym kwartale po jednej racie.

"Czyli osiem rat kredytu, które w najbliższym półtora roku nie będzie musiało być spłacane. To jest duży oddech dla osób, które odczuwają teraz skutki wyższych stóp procentowych"

- mówił.

Zapowiedział, że wniosek w tej sprawie będzie można złożyć już w sierpniu.

"Zależy kiedy pan prezydent podpisze ustawę, ale w sierpniu już będzie można ten wniosek złożyć"

- powiedział Müller.

Od sierpnia kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. W czwartek w Belwederze ma się odbyć uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ws. wsparcia kredytobiorców.

Przepisy pozwolą na odroczenie płatności łącznie ośmiu rat kredytowych: po dwie w III i IV kwartale tego roku i po jednej na każdy kwartał przyszłego roku.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić to opłaty ubezpieczeniowe.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wakacje kredytowe #MRiT #Waldemar Buda #Piotr Mueller #Prawo i Sprawiedliwość

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo