Siódmy pakiet sankcji UE wobec Rosji nie będzie dotyczył gazu. „Wiele krajów jest od niego uzależnionych"

Unia Europejska przygotowuje siódmy pakietu sankcji wobec Rosji z powodu inwazji na Ukrainę, ale ograniczenia dotyczące rosyjskiego gazu nie zostaną w nim uwzględnione - oznajmił wczoraj - w środę - w rozmowie z agencją prasową Reuters premier Czech Petr Fiala, który obecnie przewodniczy Radzie Unii Europejskiej.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/gregroose

„W przygotowaniu jest siódmy pakiet (sankcji) i myślę, że to dobra wiadomość. Z pewnością problematyczne jest uwzględnienie energii w sankcjach, bo trzeba przestrzegać zasady, że sankcje powinny bardziej dotykać Rosję niż kraje które wprowadzają sankcje”

– powiedział Fiala.

Co wejdzie w skład tego pakietu sankcji?

Czeski premier dodał, że „nie ma szans” na włączenie gazu do siódmego pakietu sankcji: „Uważam, że tak nie powinno być, bo wiele krajów jest uzależnionych od rosyjskiego gazu”.

Według niego nowy pakiet sankcji prawdopodobnie obejmie zakaz importu złota z Rosji, rozszerzy listę towarów podwójnego zastosowania, których eksport do Rosji jest zakazany, oraz rozszerzy listę osób objętych sankcjami.

Fiala dodała, że Komisja Europejska powinna być gotowa do przedstawienia pakietu w najbliższych dniach, po czym państwa członkowskie mogą go natychmiast zatwierdzić.

Według mediów, w czwartek unijni ambasadorowie rozpoczną konsultacje w sprawie wprowadzenia nowych restrykcji wobec Federacji Rosyjskiej

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#sankcje #Unia Europejska #Czechy #gaz #Ukraina #Rosja #wojna

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo