Ukraińscy uchodźcy trafią do obozów koncentracyjnych? "To rosyjska dezinformacja"

Miejsce pamięci Sachsenhausen w Oranienburgu w Brandenburgii zaprzecza doniesieniom, że jest gotowe przyjąć uchodźców z Ukrainy na teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Internetowy fakenews sprawdza policja.

Sachsenhausen
Autorstwa Greg Schechter from San Francisco, USA - Sachsenhausen_2, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55691212

We wtorek miejsce pamięci Sachsenhausen zwróciło uwagę na fałszywy post, który od ubiegłego tygodnia krążył między innymi w różnych grupach na Telegramie. Podano w nim, że administracja kompleksu muzealnego w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym podjęła decyzję o udzieleniu pomocy narodowi ukraińskiemu.

"Jesteśmy gotowi przyjąć uchodźców przybywających do Berlina. Mamy do dyspozycji wygodne pokoje w specjalnie wybudowanym tymczasowym hotelu na terenie kompleksu muzealnego".

To fałsz - stwierdził rzecznik memoriału Horst Seferens.

"Odpowiada to schematowi cyfrowych kampanii dezinformacyjnych, których źródło jest zazwyczaj w Rosji"

- oświadczył Seferens.

"Nową jakością jest w każdym razie tworzenie fałszywych postów, które mają wyglądać jak posty z miejsca pamięci" - dodał rzecznik cytowany przez dpa. Jego zdaniem, "to jest proces, którego wcześniej nie mieliśmy".

Policja kryminalna prowadzi dochodzenie w tej sprawie - poinformował w środę rzecznik policji w Neuruppin.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ukraińscy uchodźcy #niemieckie obozy koncentracyjne #rosyjska dezinformacja

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo