Kanada nagina sankcje w sprawie Nord Stream 1. Lider SPD broni decyzji: "Mamy nadzieję, że Rosja tego nie wykorzysta"

Decyzja Kanady o "nagięciu" sankcji i dostawie turbiny dla Nord Stream 1 do Niemiec spotkała się z mocną krytyką, także ze strony Ukrainy. Tymczasem lider niemieckich socjaldemokratów z SPD twierdzi, że to decyzja "zrozumiała". - Mamy więc nadzieję, że Rosja nie wykorzysta tego jako pretekstu do zdławienia dostaw gazu - stwierdził Rolf Muetzenich.

Rolf Muetzenlich
fot. Michael Lucan - Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110514264

Lider frakcji parlamentarnej współrządzącej w Niemczech partii SPD Rolf Muetzenich broni planowanej, pomimo sankcji, dostawy turbiny dla gazociągu Nord Stream 1.

- Uważamy, że dostawa tej turbiny jest zrozumiała zarówno z prawnego, jak i politycznego punktu widzenia

 – powiedział polityk w komentarzu dla dpa.

- Mamy więc nadzieję, że Rosja nie wykorzysta tego jako pretekstu do zdławienia dostaw gazu – oświadczył Muetzenich.

- Wszyscy możemy być bardzo zadowoleni, że (kanclerz) Olaf Scholz i cały rząd federalny działają w sposób spokojny i rozsądny

 - dodał.

Od poniedziałku koncern Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1, przez który jest dostarczany rosyjski gaz do Niemiec.

- W Niemczech jest obawa, że rurociąg nie zostanie ponownie uruchomiony po zakończeniu prac konserwacyjnych - zauważa portal dziennika „Handelsblatt” i przypomina, że już w czerwcu Gazprom znacząco ograniczył wielkość dostaw, uzasadniając to brakiem turbiny, serwisowanej w Kanadzie i pozostającej tam z uwagi na sankcje gospodarcze.

Zdaniem niemieckiego rządu, dostawa turbiny nie powinna podlegać sankcjom UE, ponieważ nie są one wymierzone w tranzyt gazu. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził krytyczną opinię o tej sprawie.

„Jeśli terrorystyczny kraj (Rosja) może wprowadzić taki wyjątek od sankcji, to jakich wyjątków zażąda jutro czy pojutrze?” – zapytał Zełenski w poniedziałek.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo