Rosja zmusza Ukrainę do dużych kosztów. Długotrwała wojna wykrwawia jednak rosyjską machinę wojenną

Druga faza rosyjskiej agresji na Ukrainę trwa już od kilku miesięcy, podczas których najeźdźca dokonuje celowego niszczenia państwa ukraińskiego. Z drugiej jednak strony Kijów może liczyć na dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego, takiego jak haubicoarmaty Krab oraz systemy rakietowe HIMARS, zaś Rosja zmuszona jest do sięgania po coraz starsze uzbrojenie. - Determinacja wojsk, która ma rozstrzygające znaczenie, jest znacznie większa po stronie ukraińskiej - zauważa prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.

@DefenceU

Z racji prowadzenia wojny na terytorium Ukrainy, kraj ten ponosi ciężkie straty demograficzne i infrastrukturalne. Nie oznacza to, że Rosja wygra tę wojnę, a jedynie, że koszt obrony ukraińskiej niepodległości rosną.

Zdaniem wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego wojnę, która ma miejsce na Ukrainie, należy rozpatrywać w kategoriach kosztów ludzkich, politycznych, ekonomicznych oraz determinacji społecznej. Jak zauważa prof. Żurawski vel Grajewski, inna jest determinacja ludzi, którzy się bronią oraz bronią własnego kraju, a inna tych, którzy chcą im to zabrać. 

-Mimo wyższych strat mierzonych materialnie, ponoszonych przez Ukrainę, kwestia strat ludzkich jest moim zdaniem otwarta - zauważa politolog. 

Logika wojny wskazuje na to, że atakujący ponosi większe straty, dopóki nie nastąpi przełamanie, a to nie nastąpiło. W pierwszej fazie wojny rosyjskie wojska były dowodzone przy założeniu, że Ukraina nie stawi poważnego oporu. Było to bardzo kosztowne założenie, ponieważ przełożyło się na wyższe straty osobowe niż wśród Ukraińców. Rosjanie mają jednak większe rezerwy sprzętowe i osobowe, choć sprzęt wojskowy, który agresorzy rosyjscy sprowadzają z magazynów jest wiekowy i prezentuje niewielkie zdolności bojowe. 

Z kolei Siły Zbrojne Ukrainy mogą liczyć na dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego od sojuszników z Zachodu.  W tym tygodniu pojawiły się informacje o wysłaniu kolejnych 10 armatohaubic Krab przez Polskę do Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Na korzyść Ukraińców przemawia również determinacja na polu walki.

-Zważywszy na bilans strat w stosunku do moralnej gotowości ich akceptacji, sądzę, że przewagę ma Ukraina mimo bardzo ciężkich walk w Donbasie - zauważa prof. Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski.

Do zredukowania rosyjskiej przewagi w intensywności ostrzału artyleryjskiego Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują otrzymane od Stanów Zjednoczonych wieloprowadnicowe systemy rakietowe HIMARS.


 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Donbas ##Ukraina #artyleria #AHS Krab #HIMARS #rosyjska agresja #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo