Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 6:3, 3:6, 3:6 w finale tenisowego turnieju ATP w Montrealu • • •

Zbierają plony nawet za cenę życia. Rolnicy "spichlerza Europy" walczą z głodem pomimo wojny

Według niemieckiej organizacji pomocowej Welthungerlhilfe na świecie głoduje około 811 mln ludzi. Odpowiedzialne mają być za to pandemia koronawirusa, zmiany klimatyczne i wzrost konfliktów zbrojnych. W niedawno opublikowanym raporcie ONZ zaznacza, że wojna na Ukrainie wpływa na ubóstwo o wiele bardziej niż COVID-19. Nic dziwnego, skoro państwo nazywane spichlerzem świata ma zablokowany eksport, a tamtejsi rolnicy, często zbierając plony, giną od rosyjskich min.

Twitter/DefenceU

„Przez wiele lat w zwalczaniu głodu odnotowywano stały postęp, ale od roku 2014 nastąpiła zmiana trendu: liczne kryzysy coraz bardziej zwiększają liczbę głodujących osób”

- przekazują w swoim raporcie członkowie Welthungerhilfe.

Z kolei, według informacji Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) obecnie na świecie dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem jest ponad 5 mld osób, czyli blisko 70 proc. światowej populacji. 675 mln osób musi przeżyć za mniej niż równowartość 1,90 dolara dziennie. Ta grupa powiększyła się przez trzy miesiące od marca o 51 mln.

Ukraiński Związek Zbożowy informował w czerwcu, że w sezonie 2022/2023 planuje się zebrać o 40 proc. pszenicy mniej niż w rekordowym 2021/2022. Nie może to być zaskoczeniem, skoro wiele z ukraińskich pól zostało spalonych przez rosyjski ostrzał.

Zbieranie plonów może kosztować życie

O zagrożeniach czyhających na pracujących w atakowanym kraju rolników przypomniało ministerstwo obrony Ukrainy. Do wpisu na Twitterze resort dołączył wideo, na którym widać jakie konsekwencje niesie ze sobą praca w polu podczas trwającej agresji Rosji.

"Wyobraź sobie, ile potu i krwi ukraińskich rolników potrzeba, aby ludzie na całym świecie mieli swój chleb powszedni. A ile trzeba rosyjskiej nienawiści, by niszczyć żywność i szantażować świat. Rosja zabija. Nie tylko bronią, ale i głodem."

- napisano.

Do sieci trafiły również nagrania, na których widać, jak rolnicy ryzykują życie w celu zebrania plonów.

Pomimo ryzyka, często plony są kradzione

"Przemytnicy siłą zabierają, lub kupują towary od rolników za grosze. Rolnicy są zmuszeni do sprzedaży, ponieważ pojawi się nowa uprawa, której nie ma gdzie przechowywać, a to się psuje. Dlatego sprzedają jęczmień po 1500 hrywien za tonę, kukurydzę za 2500 hrywien za tonę, a słonecznik za 6500 hrywien za tonę. To jest poniżej kosztów, ale wszyscy rozumieją, że konieczne jest otrzymanie przynajmniej części środków"

– mówiła Valeriya Matvienko, przedstawicielka Stowarzyszenia Rolników i Prywatnych Właścicieli Ziemskich Obwodu Zaporoskiego.

Z kolei ukraiński wywiad podał niedawno, że, aby sprzedane po niskiej cenie, lub ukradzione zboże zostało przetransportowane do Rosji, okupanci przejmują infrastrukturę transportu.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, agronews.ua, PAP, dw.com, Twitter/Defence of Ukraine

#Rosja #Ukraina #ubóstwo #wojna na Ukrainie #światowy głód

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo