Wakacyjna apteczka – co zabrać ze sobą w podróż?

Udając się na długo wyczekiwany urlop często zapominamy o tym, że podróże to nie tylko świetna zabawa i fascynująca przygoda, ale także zwiększone ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem. Dlatego planując wakacyjną podróż warto pamiętać, by zabrać ze sobą apteczkę. Powinien to być podstawowy element wyposażenia każdego urlopowicza. Dzięki temu wakacyjny wyjazd będzie wolny od niespodzianek, co pozwoli nam spokojnie cieszyć się wyjazdem. Wyposażenie apteczki powinno się jednak różnić ze względu na kierunek naszej podróży. Co zabrać ze sobą w wakacyjnej apteczce?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Roger Brown

Niestety na urlopach przeziębienia, zatrucia pokarmowe, stany zapalne dróg moczowych, ukąszenia owadów czy kontuzje zdarzają się niezwykle często. Warto być przygotowanym na wszelką ewentualność. Wyposażenie wakacyjnej apteczki powinno być uzależnione od kierunku podróży oraz oczywiście naszego stanu zdrowia. Planując wypoczynek na terenie Polski nasza apteczka może zawierać mniej rzeczy, gdyż w razie potrzeby można skorzystać z pobliskiej apteki. Kłopoty z zaopatrzeniem mogą pojawić się w mniejszych miejscowościach oraz poza granicami kraju. W różnych częściach świata te same leki mogą mieć inną nazwę handlową. Dlatego kompletując apteczkę należy wziąć pod uwagę miejsce, do którego się wybieramy, czy będzie tam łatwy dostęp do apteki lub pomocy medycznej.

ABC wakacyjnego pakowania

Pakując się na wakacje, warto pamiętać, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, które pozwolą cieszyć się urlopem bez przykrych niespodzianek i zadbać o nasze zdrowie.

 • Miej na uwadze destynację podróży - każde miejsce na mapie świata rządzi się swoimi prawami. Przed wyjazdem warto zastanowić się, co może spotkać nas w danym kraju. W tym celu można zasięgnąć rady w przewodnikach lub skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
 • Pamiętaj o ubezpieczeniu - ubezpieczenie zdrowotne za granicą to bardzo ważny element każdego wyjazdu. W przypadku nieszczęśliwego wypadku takie ubezpieczenie pozwoli na szybką pomoc medyczną, co może nawet uratować życie.
 • Zaszczep się - nie zapominaj o tym zwłaszcza, gdy podróżujesz do krajów tropikalnych. W tym celu najlepiej udać się do lekarza, który poinformuje o konieczności wykonania dodatkowych szczepień - w zależności od miejsca, do którego chcemy wyjechać.
 • Uzupełnij zapas stałych leków - dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na choroby przewlekłe. Przed wyjazdem najlepiej poprosić lekarza o receptę i wykupić odpowiedni zapas leków, które wystarczą nam na całą podróż. Zastanawiając się, jakie leki zabrać za granicę, należy mieć na uwadze, że zakup leków na podstawie polskiej recepty w wielu krajach może okazać się niewykonalny.


Apteczka podróżna - co wziąć?

Warto zaopatrzyć się w spersonalizowaną apteczkę wakacyjną. W razie nagłych wypadków apteczka powinna być pierwszym, po co sięgniemy - jeszcze przed kontaktem z lekarzem. Skompletowanie apteczki na wczasy nie polega na zabraniu wszelkich możliwych leków, ponieważ większość zapewne się nie przyda, a dodatkowo taki sposób nie jest poręczny. Co zabrać ze sobą na wakacje? 

Apteczka wyjazdowa 

Apteczkę powinniśmy skompletować indywidualnie pod potrzeby nasze i naszej rodziny. 

Apteczka wakacyjna nie powinna być ciężka, jednak na tyle kompletna, by w razie potrzeby zapewnić wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że właściwe skompletowanie apteczki może uratować zdrowie - a nawet życie.

Do apteczki podróżnej należy włożyć przede wszystkim:

 • stale przyjmowane leki – to jeden z najważniejszych elementów. Przed wyjazdem pamiętaj o wykupieniu i zabraniu odpowiednich leków, które przyjmowane są przewlekle. Pamiętajmy również o lekach przeciwalergicznych;
 • leki przyjmowane w nagłych sytuacjach - jak chociażby leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jednym z najczęstszych wakacyjnych problemów są dolegliwości pokarmowe, dlatego do apteczki warto spakować też leki poprawiające trawienie, przeczyszczające lub probiotyki. Nie zapominajmy również o lekach na chorobę lokomocyjną - zwłaszcza, gdy jadą z nami dzieci;
 • opatrunki, woda utleniona - powinien być to podstawowy element każdej apteczki, po który sięgniemy w przypadku skaleczeń;
 • kremy z filtrem do opalania - dzięki nim unikniemy poparzenia słonecznego - zwłaszcza, jeśli na wczasach planujemy dużo się opalać;
 • preparaty na komary i kleszcze - pomogą odstraszyć owady i tym samym uchronić się przed przenoszonymi tą drogą chorobami;
 • termometr.

Jakie leki można bezpiecznie zabrać do apteczki wakacyjnej?

W apteczce podróżnej bez problemu możemy przechowywać wszystkie leki do użytku własnego. Pamiętajmy jednak, by liczba opakowań/dawek nie przekroczyła znacznie ilości potrzebnej podczas samego pobytu. Podobnie sprawa wygląda z zastrzykami. Można przewozić je przez granicę, jednak należy mieć przy sobie zaświadczenie o konieczności przyjmowania tego typu leków. Zaświadczenie to powinno zostać przetłumaczone na język angielski, co pozwoli uniknąć nieprzyjemności w przypadku kontroli straży granicznej. Warto również zainteresować się oficjalną stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub Ministerstwa Zdrowia, na której znajdziemy wszystkie informacje o lekach, jakie można przewozić na teren konkretnych państw. 

Leki pierwszej potrzeby na wakacjach:

 • Elektrolity w saszetkach do nawadniania – bardzo ważne przy udarze, biegunce oraz przy gorączce.
 • Dobry probiotyk – na biegunki, wirusówki i zatrucia. 
 • Żel na stłuczenia i obrzęki.
 • Leki przeciwbiegunkowe.
 • Leki na zapalenie pęcherza – za granicą leki z furaginą w składzie są zazwyczaj dostępne wyłącznie na receptę.
 • Leki przeciwbólowe – paracetamol i ibuprofen.
 • Leki przeciwalergiczne – potrzebne w razie mocniejszego uczulenia,
 • Sól fizjologiczna – jedna mała ampułka, a wiele zastosowań. Od przemywania oka po dostaniu się ciała obcego, przez przemywanie ran, płukanie uszu po basenie, aż po rozcieńczanie leków do inhalacji.

Co na kleszcze i komary na wakacje?

 • Repelenty – na komary, kleszcze i inne owady. 
 • Coś po ukąszeniu/użądleniu.
 • Coś do usuwania kleszczy  – kleszczołapki, lassa lub strzykawka ssąca. Narzędzie jest drugorzędne! Najważniejsze jest właściwe postępowanie. 

Kosmetyki do wakacyjnej apteczki

 • Chusteczki do higieny intymnej.
 • Woda termalna.
 • Krem z filtrem.
 • Krem po opalaniu.
 • Żel antybakteryjny bez użycia wody.

 Źródło: upacjenta.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo