Specjalny status Polaków na Ukrainie. Projekt trafi do parlamentu

Za 14 dni Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy rozpatrzy projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie, wniesiony w poniedziałek przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

"Projekt ustawy będzie poddany pod rozpatrzenie na sali parlamentu od razu po upłynięciu wszystkich proceduralnych terminów i mam nadzieję, że będzie jednogłośnie przegłosowany" - powiedział Stefanczuk agencji Interfax-Ukraina.

Jak dodał, zgodnie z procedurą od chwili rejestracji projektu powinno minąć 14 dni, podczas których mogą być wnoszone i rozpatrywane przez komisje alternatywne projekty.

- Mam nadzieję, że w tym przypadku raczej nie będzie alternatywnych (projektów), bo ten projekt ustawy był wniesiony przez prezydenta Ukrainy, był określony jako pilny i będzie rozpatrywany jako priorytetowy

 - dodał przewodniczący Rady Najwyższej.

Stefanczuk odniósł się też do projektu ustawy na Twitterze. "Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda oraz nasze narody mogą być pewni, że Rada Najwyższa poprze projekt ustawy przewidujący specjalny status dla obywateli Polski na Ukrainie" - napisał przewodniczący. "To pełna szacunku spłata długu za to, co dla nas zrobiła, robi i będzie robić Polska" - podkreślił. 

Ustawa, której projekt skierował do Rady Najwyższej prezydent, nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach pełnowymiarowej rosyjskiej agresji zbrojnej oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne do tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 r. "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo