Prezydent Zełenski: w stosunkach z Polską osiągnęliśmy najwyższy poziom zaufania 

Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wniesiony tego dnia do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Polski na Ukrainie.

fot. Jakub Szymczuk /KPRP

Prezydent Ukrainy w poniedziałek skierował do Rady Najwyższej (parlamentu) projekt ustawy o nazwie "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

Komentując ten krok w wieczornej odezwie do narodu, szef państwa oświadczył, że "jest to odpowiedź na ustawę, którą wiosną przyjęło państwo polskie w interesach ukraińskich obywateli".

Między innymi proponuję dać naszym polskim braciom możliwość legalnego pobytu na Ukrainie przez 18 miesięcy, prawo do pracy, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, nauki na naszych uczelniach, korzystania z usług medycznych.
- kontynuował Zełenski.

Prezydent zaapelował do deputowanych o "maksymalnie sumienne" podejście do skierowanego projektu.

Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy, nie tylko biorąc pod uwagę dziesięciolecia, ale życie wielu pokoleń naszych narodów. I musimy wzmacniać nasze stosunki we wszystkich sferach i w oparciu o zrozumienie, że Ukraina i Polska mogą być wolne tylko razem, w braterstwie.
- podkreślił szef państwa.


Zełenski przypomniał też, że nadał w poniedziałek miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika "za niezwykle silny wkład władz miejskich, wolontariuszy, mieszkańców w pomoc naszym ludziom i naszej obronie".

Wcześniej w ten sposób uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo