Książę piastowski z Kujaw – król Lancelot

Władysław Biały, zwany także Włodkiem Gniewkowskim, był ostatnim przedstawicielem Piastów kujawskich, wujem królowej Jadwigi, przyszłej świętej. Jego ojciec wdał się swego czasu w spór z biskupami, a ci obrzucili cały ród książąt kujawskich anatemą. Być może z tego też powodu Władysław nie znalazł spokoju za życia.

Władysław w Dijon, mal. Jan Matejko

Po niespodziewanej śmierci żony, ruszył do Ziemi Świętej, przez chwilę był w Pradze, przejechał przez Niemcy i wziął udział w krucjacie przeciw pogańskiej Litwie. Został też sojusznikiem władcy Burgundii – Filipa Śmiałego. Wreszcie zapukał do bramy francuskiego zakonu cystersów, ale i tam długo nie zabawił. Po kilku miesiącach poprosił o przeniesienie do benedyktynów i wydawało się, że już do końca życia będzie posłuszny wezwaniu św. Benedykta „ora et labora”.

Krypta w Dijon

Mnisi nazywali go między sobą „Le Roy Lancelot” – „królem Lancelotem”, nawiązując do pełnego przygód życia towarzysza króla Artura. Było w tym sporo racji, bo były książę nie porzucił myśli o życiu doczesnym i kiedy tylko nadarzyła się okazja, ruszył w przebraniu do Polski, by walczyć o swoje ziemie. Udało mu się to w 1373 roku, i choć miał mocnego protektora w osobie Filipa Śmiałego, lenno utracił. Pięć lat później zrzekł się swego dziedzictwa za 10 tyś. florenów. Kiedy umierał w 1388 roku, poprosił o pochówek wśród swych wielkich współbraci (m.in. św. Grzegorza z Langres czy księcia Burgundii Jana II bez Trwogi) w katedrze pod wezwaniem św. Benignego w Dijon.

Na płycie nagrobnej księcia-mnicha umieszczono jego postać w zakonnym habicie z kapturem, z dłońmi złożonymi do modlitwy. Nad jego głową widnieją trzy anioły. Środkowy trzyma koronę, anioł po lewej tarczę z herbem Piastów Kujawskich, a ten po prawej tarczę z wizerunkiem młodzieńca w koronie. Pod nogami Władysława wyrzeźbiono lwy, symbol siły i władzy, ale i arogancji oraz pychy.

 

 Źródło: niezależna.pl; polonika.pl

#Władysław Biały #Piast Kujawski #mnich benedyktyński #katedra w Dijon

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo