Rumunia: Wszczęto śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Prokuratura generalna Rumunii ogłosiła w poniedziałek wszczęcie śledztwa w sprawie możliwych zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Rosję na Ukrainie - podała AFP. Agencja zaznacza, że decyzja ta może mieć wartość jedynie symboliczną.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W komunikacie prasowym biuro rumuńskiego prokuratora generalnego wyjaśnia, że działa na podstawie prawa karnego, które ma zastosowanie do przestępstw popełnionych przeciwko każdemu obywatelowi rumuńskiemu na obcym terytorium.

Powołuje się również na zasadę "powszechnej jurysdykcji", która umożliwia ściganie podejrzanych o najpoważniejsze czyny bez względu na miejsce ich popełnienia.

"Konsekwencje ataku (Rosji na Ukrainę) są szczególnie poważne, (wiążą się) z dużymi stratami wśród ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci" – wyjaśnia prokuratura w komunikacie.

Jednocześnie – podkreśla – z powodu psychologicznej traumy, spowodowanej atakiem wojskowym Federacji Rosyjskiej, miliony cywilów opuściły terytorium Ukrainy i stały się uchodźcami, w tym w Rumunii

Jak zaznacza AFP, w Rumunii - kraju krytykowanym za powolność sądów i korupcję w sądownictwie - decyzja ta może mieć ostatecznie jedynie wartość symboliczną, świadczącą o poparciu Bukaresztu dla walczącej Ukrainy. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

 

#Rumunia #Ukraina #Rosja #zbrodnie rosyjskie #śledztwo

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo