Prezentacja kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji jeszcze w tym tygodniu? Polska złożyła propozycje zapisów

Komisja Europejska prawdopodobnie zaprezentuje kolejny już - siódmy pakiet sankcji wobec Rosji 15 lipca. Informację pozyskała Polska Agencja Prasowa ze źródeł w UE. Co więcej, Polska złożyła w Brukseli propozycję, która zakłada objęcie cłem rosyjskiej ropy dostarczanej do UE z wykorzystaniem ropociągów. To rozwiązanie jest popierane przez część krajów UE.

Vyacheslav Argenberg / Creative Commons Attribution 4.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iconic_view_of_Moscow_Kremlin,_Moscow,_Russia.jpg

Po zaprezentowaniu pakietu przez KE ma on zostać omówiony przez ministrów spraw zagranicznych państw UE na posiedzeniu 18 lipca, a następnie mógłby zostać przyjęty kilka dni później na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE.

"Pakiet zakłada objęcie sankcjami m.in. złota i produktów wysokich technologii. KE nie chce wprowadzać do niego dodatkowych zapisów dot. Kaliningradu, uznając, że jest w stanie rozwiązać ten problem poprzez przygotowania wytycznych do wcześniej nałożonych restrykcji. KE chciałaby uniknąć w tym pakiecie kwestii kontrowersyjnych, tak żeby został on szybko przyjęty. Kolejne, szersze sankcje mają być przyjęte po wakacjach"

- przekazało źródło UE.

Informacje o zbliżającym się terminie zaprezentowania siódmego pakietu sankcji wobec Rosji potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

"Chcemy nałożenia unijnych ceł na wyłączoną z sankcji ropę z Rosji, która dostarczana jest do UE ropociągami. Naszą propozycję popierają m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Holandia i Dania"

- powiedział Sadoś.

KE poprze propozycję Polski?

Węgry, Czechy i Słowacja w poprzednim pakiecie unijnych sankcji otrzymały wyjątki dla rosyjskiej ropy dostarczanej ropociągami, co daje ich rafineriom przewagę konkurencyjną nad innymi unijnym rafineriami.

Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że jeśli Węgry, Czechy i Słowacja nie zgodzą się na objęcie embargiem ropy z ropociągów - a z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że tak się stanie - to wtedy Komisja poprze propozycję Polski, która zakłada objęcie rosyjskiej ropy cłem.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#sankcje #Unia Europejska #Ukraina #Rosja #wojna

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo