Mainstreamowe media znów straszą wszystkich kibicami. Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" tytułuje główny temat "Kibolski terror". Dziennikarze bez zapoznania się z faktami nazywają kibiców bandytami i w swoich relacjach przedstawiają coraz bardziej makabryczne wersje wydarzeń, które rozgrywały się na gdyńskiej plaży. Tymczasem z relacji świadków, do których dotarł portal niezalezna.pl wynika, że awantura na plaży zaczęła się od tego, że to „Meksykanin uderzył w twarz polską dziewczynę, która odepchnęła go, gdy próbował ją obmacywać. W jej obronie wystąpił kibic Ruchu, którego Meksykanin dźgnął nożem”.

Wersję, którą jako pierwszy podał portal niezalezna.pl potwierdza nagranie z monitoringu. Wynika z niego jednoznacznie, że to meksykańscy marynarze sprowokowali wczorajszą bójkę na gdyńskiej plaży - informuje RMF FM. 

Choć wyjaśnianie okoliczności całego zdarzenia trwa, czołówki mainstreamowych mediów nie pozostawiają wątpliwości, kto według nich jest winny wszczęcia bójki na plaży w Gdyni. „Gazeta Wyborcza” na swojej pierwszej stronie straszy brutalnymi kibicami w tekście „Kibolski terror”. Przykładów podobnego wykorzystania całej sytuacji do wściekłego ataku na kibiców wykorzystały też pozostałe tytuły również nie brakuje.Jedna z czołowych informacji portalu Onet.pl została opatrzona tytułem: „Bójka na plaży w Gdyni. Pseudokibice Ruchu Chorzów napadli marynarzy z Meksyku”. W zamieszczonej pod tekstem relacji z TVP Info, dziennikarz prowadzący program poprzedzając rozmowę z reporterem stwierdza, że bójkę wszczęli polscy kibice i twierdzi, że z relacji świadków wynika, iż „bandyci urządzili na plaży istne polowanie na Meksykanów. Dotkliwie kopali ofiary i rozbijali im na głowach butelki”.

(onet.pl)

Tego typu relacji na antenie TVP Info było jednak znacznie więcej. Jedna z reporterek mówiła na przykład o „brutalnym napadzie na meksykańskich marynarzy”.

(tvp.info)

Złudzeń, na temat tego, po czyjej stronie stanęły mające w teorii zachowywać obiektywizm media, nie pozostawiają kolejne tytuły prasowe:


Dziennik Zachodni:
„Bójka na plaży w Gdyni. Kibice Ruchu Chorzów pobili załogę meksykańskiego statku” - w tekście pojawia się informacja, że „pseudokibice Ruchu Chorzów zaatakowali część załogi meksykańskiego żaglowca Cauhtemoc, który zacumował w gdyńskim porcie ”.
 

Natemat.pl
„Rasistowski atak w Gdyni. Powtórka z Białegostoku?” - tu również pojawia się informacja o kibicach rozbijających szklane butelki na głowach „turystów z Meksyku”. Do tego autor dopisuje jeszcze, że w tle słychać było „faszystowskie piosenki”.
 
„Po prostu wstyd ” - w drugim tekście na łamach serwisu natemat.pl pojawia się z kolei informacja, że „w Gdyni banda kiboli pobiła na plaży meksykańskich marynarzy”.

 
TVN24.pl
„Bijatyka na plaży w Gdyni. »Było jak na wojnie«” - tu relacje świadków przywoływał reporter Maciej Cnota, który stwierdził, że najpierw „miało dojść do wyzwisk”, następnie do „jakiejś ogromnej szamotaniny”, a konkludując swój wywód dodaje, że „ci Meksykanie próbowali się ratować.

Z informacji przekazywanych przez świadków do których dotarli reporterzy portalu niezalezna.pl wyłania się jednak zupełnie inna wersja wydarzeń. Więcej na ten temat TUTAJ