Polska pomaga Ukrainie w transporcie zboża. Premier: „Będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie"

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w pilniku rodzinnym "Z produktem polskim - bitwa regionów", który odbył się w Myśliwcu (woj. kujawsko-pomorskie). Podczas swojego przemówienia poruszył temat zboża eksportowanego z Ukrainy. "Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie; my mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże; będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika"- oznajmił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/@PremierRP

Po tym jak przez Polskę rozpoczął się transport ukraińskiego zboża, w mediach pojawiły się doniesienia, że rolnicy są zaniepokojeni jego napływem, gdyż wypełniają się polskie magazyny; zdaniem rolników, może to spowodować, że w czasie żniw nie będzie w silosach miejsca na polskie zboże z tegorocznych żniw.

Na pikniku w Myśliwcu Morawiecki mówił o problemach związanych z tranzytem ukraińskiego zboża przez Polskę.

"Jeżeli są takie przypadki, poleciłem wicepremierowi, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Henrykowi Kowalczykowi sprawdzenie dokładne, gdzie to występuje i zablokowanie tego procesu. Żeby zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy było sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tam zabezpieczało potrzeby żywnościowe. My mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże i będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika"

- powiedział Morawiecki.

Premier wspomniał również problemach, z jakimi obecnie boryka się polska wieś. 

Zapewnił jednak, że polski rząd nie będzie "siedział z założonymi rękami", bowiem podejmowane jest wiele działań, aby pomóc polskiemu społeczeństwu w tych trudnych czasach. 

Mateusz Morawiecki podziękował również tym, którzy pielęgnują polskie tradycję - chociażby poprzez tworzenie kół gospodyń wiejskich.

"Polska pomaga Ukrainie w transporcie zboża"

23 czerwca br. powołany został Międzyresortowy Zespół do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy, na czele którego stanął wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

W czwartek wicepremier Kowalczyk podkreślił na konferencji prasowej, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zapewnieniem warunków organizacyjnych, aby polscy rolnicy mogli po żniwach sprzedać swoje zboże. Zaznaczył jednocześnie, że Polska stara się pomóc Ukrainie w transporcie zboża do krajów trzecich.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#premier #myśliwiec #Polska #Mateusz Morawiecki

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo