Hipertermia – jak rozpoznać pierwsze oznaki przegrzania organizmu i sobie radzić

Przegrzanie organizmu w okresie letnim jest bardzo częstym zjawiskiem. Nieleczony może doprowadzić do śmierci. W upalne dni najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze. To o nich należy w takie dni najbardziej zadbać. 

Zdjęcie dodane przez Maggie Zhan/pexels

Czym jest hipertermia?

Udar cieplny, przegrzanie organizmu, albo hipertermia to nic innego jak podwyższona temperatura ciała niż normalnie. W przegrzanym organizmie zaczyna gromadzić się ciepło, a zdolność do pocenia się zaczyna spadać, co skutkuje zmniejszeniem oddawania ciepła do otoczenia. 

W okresie letnim najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób.

Jakie są przyczyny hipertermii?

Główną przyczyną hipertermii jest zbyt długie przebywanie na słońcu. Skutkiem tego jest upośledzenie organizmu do tego stopnia, że może dojść do udaru słonecznego. 

Organizm można również przegrzać podczas zbyt gorących kąpieli wodnych czy parowych. Nadmierny wysiłek fizyczny, ciasne, nieprzewiewne ubranie to również nie służy naszemu organizmowi. 

Na udar cieplny mają również wpływ czynniki wewnętrzne tj:

 • zaburzenia termoregulacji w wyniku przyjmowania leków antyhistaminowych, moczopędnych, antydepresyjnych i rozszerzających naczynia
 • współistniejące choroby cukrzyca, choroby serca, nadczynność tarczycy

Objawy hipertermii

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest uczucie gorąca. Skóra chorego szybko staje się sucha, bardzo ciepła wręcz gorąca oraz występują poty. Czasem może pojawić się przekrwawieni twarzy oraz oparzenia I lub II stopnia.

Objawy, które współtowarzyszą:

 • osłabienie organizmu
 • bóle i zawroty głowy
 • zaburzenia widzenia
 • obrzęki stóp i okolicy kostek
 • zaburzenia świadomości
 • utrata przytomności
 • przyspieszona akcja serca
 • nudności i wymioty
 • zaburzenia oddychania

Pierwsza pomoc w przypadku hipertermii

W momencie, gdy podejrzewamy hipertermię jak najszybciej należy udzielić pierwszej pomocy, aby nie doszło do udaru cieplnego. 

Chory powinien usiąść, konieczne w zaciemnionym miejscu lub w cieniu, ale z dostępem do świeżego powietrza. Następnie stosujemy zimne okłady zaczynając od głowy, stopniowo przenosząc się na resztę ciała. Jeżeli chory jest przytomny powinien popijać chłodną, ale nie lodowatą wodę. 

Uwaga: Nie kładziemy kostek lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to wywołać szok termiczny. Lód lepiej włożyć w woreczek lub ręcznik. 

W przypadku braku poprawy lub silnej hipertermii z innymi objawami należy wezwać pogotowanie ratunkowe. W szpitalu lekarz może zlecić płukanie zimnymi płynami żołądka, jamy otrzewnej i pęcherza moczowego oraz dożylne podawanie zimnych płynów.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#hipertermia #Udar cieplny #przegrzanie organizmu #upośledzenie organizmu #udaru słonecznego.

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo