Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 6:3, 3:6, 3:6 w finale tenisowego turnieju ATP w Montrealu • • •

Ochrona przyrody

Od lipca w części lasów wokół miast i uzdrowisk, na terenach wypoczynkowych i rekreacyjnych nie będzie już prowadzona dotychczasowa gospodarka leśna. Obszary te uzyskają status „lasów o zwiększonej funkcji społecznej”, a wszelkie prace będą ograniczone do zachowania trwałości lasu i jego wartości krajobrazowych, a także zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i pożarowego.

Zdjęcie autorstwa Oleksandr Pidvalnyi z Pexels

Dla mieszkańców miast czy osób przebywających na terenach wypoczynkowych okoliczne lasy mają wyjątkowe znaczenie – są swego rodzaju akumulatorem ładującym energię. Dlatego zmieniamy zasady gospodarki leśnej na takich terenach, tak aby te kompleksy leśne były dla lokalnych społeczności jak najbardziej atrakcyjnym miejscem rekreacji.
- podkreśla Józef Kubica, p.o Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Nowa kategoria lasu. Co się zmieni?

Nowa kategoria lasu – „las o zwiększonej funkcji społecznej” pozwoli nadleśnictwom na wytyczanie rejonów, które nie będą podlegały klasycznej gospodarce leśnej, ale też nie staną się parkami czy niedostępnymi dla obywateli rezerwatami. Wszelkie prace w takim lesie będą prowadzone dla zachowania jego wartości krajobrazowych pod kątem atrakcyjności dla mieszkańców.

Dzięki zmianie przepisów nadleśnictwa nie będą nawet musiały czekać do zakończenia 10-letnich planów urządzenia lasu, które ściśle regulują i określają zasady gospodarowania w każdym zakątku danego lasu. Od września zmiany będzie można wprowadzać nawet w lasach objętych trwającym 10-letnim planem. 
- tłumaczy Edward Siarka, wiceminister Klimatu i Środowiska

Takie zmiany zasad gospodarowania dozwolone były dotychczas wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy dany teren dotknął kataklizm i trzeba było usunąć połamane czy spalone drzewa i odnowić zniszczony las.  

Jak informuje w komunikacie przesłanym do naszej redakcji rzecznik Lasów Państwowych, obszary lasów o zwiększonej funkcji społecznej wyznaczą same nadleśnictwa w porozumieniu z lokalnymi społecznościami.

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, lasy.gov.pl

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo