Giertych przegrał prawomocnie sprawę sądową z Piotrem Nisztorem! „Sąd II instancji umorzył postępowanie”

Piotr Nisztor, dziennikarz Gazety Polskiej, prawomocnym wyrokiem sądu wygrał sprawę wytoczoną mu przez Romana Giertycha z art. 212 KK za komentarz po jego zatrzymaniu przez CBA.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska, twitter.com/pnisztor

Wypowiedź Nisztora polegała na skomentowaniu zarzutów, które mecenas usłyszał w związku z tzw. aferą Polnordu. Sprawa dotyczyła przywłaszczenia i wyprowadzenia ze spółki ok. 92 mln złotych. Oprócz Giertycha zarzuty usłyszał również biznesmen Ryszard K. Prawnik twierdzi, że do przedstawienia mu zarzutów nie doszło. Piotr Nisztor swoją wypowiedź wygłosił na antenie Telewizji Republika. 

"Roman Giertych występuje jednoznacznie po stronie krytyków obecnej władzy. Z drugiej strony to osoba, która była pełnomocnikiem czy obrońcą osób związanych dziś z Platformą Obywatelską. Trudno więc dziwić się, że sprawa budzi dziś takie emocje, ale proszę pamiętać, że organy ścigania są nie tylko od tego, żeby ścigać tych, którzy ładnie wyglądają i zostaną potępieni przez opinię publiczną, ale tych, którzy popełniają przestępstwa. I bez względu na to, kim jest taka osoba, powinna trafić tam, gdzie odbędzie karę za swoje czyny"

– mówił Piotr Nisztor.

"W mojej ocenie, jeżeli ktoś popełnia przestępstwa, bez różnicy, czy jest to znany polityk, mecenas czy ktokolwiek inny, to powinien za to odpowiedzieć"

– podkreślał dziennikarz. 

Wypowiedzi Piotra Nisztora na temat zatrzymania znanego adwokata opozycji nie spodobały się zainteresowanemu, dlatego też Giertych zdecydował się na złożenie pozwu z art. 212 Kodeksu karnego. Dziś sąd II instancji wydał prawomocny wyrok, w którym Nisztor został oczyszczony z zarzutów. 

"Wygrałem PRAWOMOCNIE z R. Giertychem, który złożył przeciwko mnie PAO z 212KK za komentarz po jego zatrzymaniu przez CBA. Sąd II instancji umorzył postępowanie i nakazał zwrot kosztów. Tak więc to RG zapłaci za skuteczność moich prawników: Macieja Zaborowskiego i Aleksandry Pyrak"

- napisał na Twitterze dziennikarz.

Skontaktowaliśmy się z jednym z adwokatów Piotra Nisztora, mecenas Aleksandrą Pyrak.

"Orzeczeniem wydanym w dniu 7 lipca 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził słuszność wszystkich tez zgłaszanych w postępowaniu przez prawników Kancelarii Kopeć Zaborowski. Jest to pierwsza prawomocnie wygrana sprawa z mecenasem Romanem Giertychem, który złożył szereg prywatnych aktów oskarżenia bądź wszczął liczne postępowania o ochronę dóbr osobistych przeciwko dziennikarzom, którzy skomentowali w jakikolwiek sposób fakt jego zatrzymania w październiku 2020 r. Co istotne, umorzenie postępowania nastąpiło z uwagi na brak znamion czynu zabronionego, co oznacza, że zachowanie redaktora Piotra Nisztora, polegające na udzieleniu komentarza w programie telewizyjnym, nigdy nie mogło być żadnym przestępstwem. Angażowanie wymiaru sprawiedliwości w sprawy, gdzie dziennikarze komentują wydarzenia społecznie istotne, które bulwersują opinię publiczną, jest całkowicie zbędne, co potwierdziło dobitnie postanowienie Sądu Okręgowego. Inne założenie całkowicie przeczyłoby idei wolności prasy"

- przekazała nam prawnik. 

 Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

 

Mateusz Mol,Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo