„Ch..., nie referendum”. Dosadne napisy na murach w Chersoniu

Rosjanie chcą przyłączyć do Rosji tymczasowo okupowane terytoria obwodu chersońskiego. W tym celu planują przeprowadzić „referendum”, jednak mieszkańcy aktywnie demonstrują swoje proukraińskie stanowisko, umieszczając na ścianach budynków napisy wyrażające stanowczy sprzeciw wobec planowanego przez Rosjan plebiscytu.

fot. telegram

Zdjęcia napisów o wymownej treści „ch…, nie referendum” zamieścił i skomentował na swoim profilu w czwartek na Telegramie zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej Jurij Sobołewski.

„Chciałbym podzielić się stosunkiem mieszkańców Chersonia do tych planów. Ukraina zwycięży!” - poinformował w komentarzu do napisów na murach. Dodał również: „Jeżeli chodzi o przygotowania do referendum, to wszyscy zdajemy sobie sprawę, że podobne działania nie będą miały żadnych konsekwencji prawnych. To kolejny przykład, gdy Rosja nie mierzy sił na zamiary. Stanowisko chersońskiej rady obwodowej, rad rejonowych i gminnych było już prezentowane w wystąpieniach i oświadczeniach. Ale co najważniejsze – takie jest stanowisko mieszkańców!”

W innym czwartkowym wpisie Sobołewski szerzej omówił rosyjskie przygotowania do "referendum":

Okupacyjna władza w obwodzie chersońskim rozpoczęła gorączkowe przygotowania do organizacji absurdalnego show, które nazywa referendum. Sporządzenie listy głosujących raczej nie leży w sferze ich zainteresowań, ale nabór członków komisji wyborczych ma się podobno wkrótce rozpocząć. Na razie szukają kuratorów rejonowych, którzy chcieliby to nadzorować. Drodzy mieszkańcy obwodu chersońskiego, nie dajcie się zwieść! Wiem, że odnośnie do wielu zagadnień toczą się dyskusje, co jest już współpracą z wrogiem, a co działaniem, które pozwala przeżyć, dokonanym w stanie skrajnej konieczności. Ale w tym przypadku nie o to chodzi! Każde wspieranie orków przy przeprowadzeniu fałszywego referendum to stuprocentowa zdrada swojego narodu i ojczyzny. Chcą robić show – niech przywożą swoich klaunów z Rosji. Nasi mieszkańcy nie powinni w tym uczestniczyć. Siły Zbrojne Ukrainy są blisko!

Chersoń i większa część obwodu chersońskiego na południu Ukrainy znajdują się pod rosyjską okupacją. Rosjanie ogłosili, że 11 września chcą zorganizować referendum (podobnie jak w również okupowanym obwodzie zaporoskim), mające na celu przyłączenie tej części Ukrainy do Rosji. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chersoń #Rosja #Ukraina #referendum

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo