To on zastrzelił japońskiego premiera. Atakował własnej roboty dwulufową bronią. „Strzelał, żeby zabić”.

Nie żyje Shinzo Abe. Po zamachu przez kilka godzin trwała walka o życie byłego premiera Japonii, który w ciężkim stanie z raną postrzałową trafił do szpitala. Lekarze prowadzili transfuzję – powiedział minister obrony Japonii Nobuo Kishi, prywatnie brat Abego. Rana okazała się jednak zbyt poważna. Coraz więcej wiadomo o okolicznościach samego zamachu. Według źródeł stacji NHK zatrzymany przez policję zamachowiec „strzelał, aby zabić”.

Ujęcie zamachowca
https://twitter.com/Divyapratap7771

Na zdjęciach z ujęcia zamachowca widać, że jego dwulufowa broń zbudowana była z rurek i drewna połączonych taśmą. Najprawdopodobniej uruchamiana była elektrycznymi elementami.

Obecny premier Japonii Fumio Kishida potępił zamach i oświadczył, że Abe jest w ciężkim stanie. Media informowały natomiast, że doszło do zatrzymania akcji serca, a stan byłego premiera jest krytyczny. Agencja Kyodo podała, cytując ratowników, że Abe „nie daje znaków życia”.

Ten nikczemny akt miał miejsce w okresie wyborczym, który jest fundamentem demokracji. To całkowicie niedopuszczalne. Potępiam ten akt w najsilniejszy możliwy sposób

 – powiedział Kishida.

Zamach na Abego skomentowali również inni światowi przywódcy. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyraził na Twitterze „oburzenie i smutek” z powodu tego „nikczemnego aktu”. "Moje myśli są z jego rodziną i bliskimi” – dodał.

„Szokujące wieści z Japonii, że były premier Shinzo Abe został postrzelony. Nasze myśli są teraz z jego rodziną i Japończykami” – oświadczył premier Australii Anthony Albanese.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził smutek i zaniepokojenie wiadomością o zamachu na życie Abego. „Nasze myśli i modlitwy są przy nim i jego rodzinie, z Japończykami. To bardzo smutna chwila” – powiedział.

Zamach potępiła również prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, która określiła Abego jako „oddanego przyjaciela Tajwanu”.

Abe został postrzelony w piątek w czasie wiecu politycznego w mieście Nara na zachodzie Japonii. Policja zatrzymała podejrzanego o zamach 41-letniego mężczyznę. Według źródeł agencji Kyodo jest to były żołnierz. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com, Youtube

#zamach na premiera #Japonia #Shinzo Abe

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo