Z OSTATNIEJ CHWILI

Ambasador Sadoś: państwa unijne osiągnęły polityczne porozumienie ws. ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji • • •

Zdjęcie z Ławrowem? Nie – dziękuję. Wymowny gest szefów dyplomacji państw G20. Zbojkotowali też inny punkt programu

Trwające od czwartku spotkanie szefów dyplomacji G20 na indonezyjskiej wyspie Bali to pierwsze wydarzenie od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, w którym uczestniczą jednocześnie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i szefowie dyplomacji dużych państw, nakładających na Moskwę sankcje. W piątek rozpoczęto rozmowy na temat wzrostów cen żywności i energii związanych z agresją Rosji na Ukrainę, jednak z powodu stanowczego protestu dyplomatów i niechęci do Kremla zrezygnowano ze wspólnego zdjęcia z Ławrowem. Dzień wcześniej ministrowie z grupy G7 zbojkotowali inny punkt programu z udziałem szefa rosyjskiej dyplomacji.

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115261182

Trwające od czwartku spotkanie szefów dyplomacji G20 na indonezyjskiej wyspie Bali to pierwsze wydarzenie od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, w którym uczestniczy jednocześnie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i szefowie dyplomacji dużych państw, nakładających na Moskwę sankcje. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że w grupie jest również szereg państw, jak Chiny, Indie, Indonezja czy RPA, które nie wprowadziły sankcji przeciwko Rosji.

Niechęć części zgromadzonych dyplomatów do rosyjskich władz odzwierciedla fakt, że zwyczajowe wspólne zdjęcie ministrów biorących udział w spotkaniu nie zostało wykonane.
- podała agencja Kyodo, cytując źródła zastrzegające anonimowość.

Ławrow zbojkotowany

To nie jedyna forma bojkotu Rosji zastosowana przez szefów dyplomacji, do której doszło w ramach spotkania. Japońska agencja, powołując się na ministra spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudiego poinformowała, że w ramach protestu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę ministrowie z państw grupy G7 zbojkotowali też w czwartek wieczorem przewidzianą w programie wydarzenia kolację. Główne rozmowy spotkania zaplanowano na piątek

Rozmowy mają dotyczyć światowego bezpieczeństwa żywnościowego, w tym obaw o niedobory żywności w niektórych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu w związku z rosyjską blokadą eksportu zboża z Ukrainy. Ministrowie mają również dyskutować o zmianach klimatu i bezpieczeństwie energetycznym.

Podczas kwietniowego spotkania ministrów finansów G20 w Waszyngtonie część delegatów państw europejskich opuściła salę w akcie protestu, gdy zdalnie przemawiali Rosjanie. Szefowie dyplomacji grupy G20 nie mają jednak zamiaru wychodzić w czasie przemówienia Ławrowa – dowiedziało się Kyodo od urzędników z USA i Japonii.

Zgodnie z przewidywaniami szef MSZ Indonezji może opublikować oświadczenie na zakończenie spotkania, ale wydanie wspólnego komunikatu ministrów uważane jest za bardzo mało prawdopodobne.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo