Hrabia Sandwich i jego kanapka

Lord John Montagu, hrabia Sandwich, mógł poszczycić się długą karierą polityczną – był naczelnym poczmistrzem, członkiem Izby Lordów, pierwszym lordem Admiralicji i sekretarzem Stanu Departamentu Północnego. Powszechnie przypisuje mu się utratę kolonii amerykańskich przez Wielką Brytanię oraz wmyślenie… kanapki.

Po raz pierwszy użyto terminu „kanapka”, czyli „sandwich”, we wpisie do pamiętnika z 1762 roku, napisanym przez Edwarda Gibbona. Kilka lat później Pierre-Jean Grosley zapisał w swej książce „Podróż po Londynie”:

Minister stanu spędził cztery i dwadzieścia godzin przy publicznym stole do gry, tak pochłonięty grą, że przez cały ten czas nie miał nic na utrzymanie oprócz kawałka wołowiny między dwiema kromkami tostowego chleba, które zjadał bez wychodzenia z gry. To nowe danie stało się bardzo modne podczas mojego pobytu w Londynie: nazwano je imieniem owego ministra.

Tak więc dwie kromki chleba wypełnione mięsem wystarczyły, aby minister-hazardzista mógł kontynuować grę. Było to wygodne rozwiązanie, i wkrótce inni zaczęli zamawiać „kanapkę”. Wydaje się więc, że lord Montagu miał faktycznie ogromny wpływ na popularność sandwiczy. W połowie XIX wieku termin ten stał się tak powszechny, że był używany jako czasownik do opisania utknięcia między dwojgiem ludzi lub rzeczy. Kanapki zyskały na popularności jeszcze bardziej, gdy niejaki Otto Rohwedder z Iowa wynalazł krajalnicę do chleba.

 

 

 

 Źródło: niezależna.pl

#lord Sandwich #kanapka #Wielka Brytania #hazard

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo