Z OSTATNIEJ CHWILI

Dawid Kubacki drugi w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt • • •

Rząd zaostrzy kary za zatruwanie środowiska? Mowa o milionach złotych

10 milionów złotych - nawet tyle może wynosić już niedługo kara dla osób zatruwających środowisko. O projekcie nowelizacji kodeksu karnego i do kodeksu wykroczeń poinformował dziś wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Pierwsze czytanie projektu dotyczącego przestępstw środowiskowych ma odbyć się w czwartek.

Zdjęcie ilustracyjne
PEXELS/Lucien Wanda

Jak podaje WFOŚiGW, trójmiejskie kąpieliska są jednymi z najbardziej obleganych w Polsce, a każdego roku jest na nich zbierane kilkaset ton odpadów. Koszt sprzątania sięga kilku milionów złotych.

Prezes WFOŚiGW Szymon Gajda powiedział, że w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna. "Karanie za śmiecenie jest prerogatywą państwa, ale to jest pewnego typu ostateczność. Marzymy o tym, żeby bez nakładania kar każdy był świadomy, aby zabrać śmieci" - dodał Gajda.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przypomniał, że rok wcześniej rozpoczęto kampanię "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę".

"To z jednej strony działania edukacyjne, które są związane z nową odsłoną kampanii "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę". O tym się nie mówi, ale konsekwentnie zajmujemy się karaniem tych, którzy łamią prawo. Rok temu zapowiedzieliśmy nowelizację kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego; największa nowelizacja od lat 90. w tej chwili jest już w parlamencie"

- powiedział Ozdoba i dodał, że w czwartek będzie pierwsze czytanie projektu dotyczącego przestępstw środowiskowych.

Ozdoba powiedział też, że w projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. Podwyższeniu mają też ulec kary za wykroczenia związane z zanieczyszczaniem przyrody.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak podkreślił, że czystość bałtyckich plaż, parków i lasów jest dla GIOŚ priorytetem. Przypomniał też, że na stronach www GIOŚ są anonimowe formularze o zgłoszeniu interwencji ws. porzuconych odpadach, które są następnie przekazywane odpowiednim służbom.


We wtorek na plaży w Gdańsku Jelitkowie odbyła się konferencja prasowa wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby, prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Szymona Gajdy oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii WFOŚiGW w Gdańsku – ekoTurysta, która w sobotę ruszyła w Trójmieście. Jej celem jest zwrócenie uwagi na porzucone przez mieszkańców i turystów odpady na nadmorskich plażach, kąpieliskach i w lasach. Kampanii ekoTurysta patronuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#zanieczyszczanie środowiska #Ministerstwo Klimatu i Środowiska #jacek ozdoba

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo