Serum na przebarwienia skóry – jak stosować i czy pomagają 

Przebarwienia na skórze najczęściej pojawiają się w skupiskach na czole, nosie czy policzkach. To małe plamki w kolorze brązu często mylone z pieprzykami. Brązowe plamki najczęściej pojawiają się po długiej ekspozycji na słońcu. 

Zdjęcie dodane przez Andrea Piacquadio/pexels

Przyczyna przebarwień na skórze

Przebarwienia na skórze nie mają jednoznacznego powodu powstawania. Pojawiają się jednak najczęściej po długiej ekspozycji na słońcu tam, gdzie jest najcieńsza skóra, czyli na twarzy. Mogą pojawić się również w określonym wieku lub po porodzie. Najczęściej pojawiają się u kobiet. 
Na powstawanie przebarwień na skórze ma także wpływ zanieczyszczenie powietrza, nasilając zmiany aż o 25%.

Geneza powstawania przebarwień może być bardzo różna: 

 • zaburzenia hormonalne połączone z działaniem promieni UV – w wyniku tego połączenia na skórze tworzy się melasma, zwana także ostudą. Takie plamy często pojawiają się podczas ciąży czy menopauzy, a także w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej czy hormonalnej terapii zastępczej
 • nadmierna ekspozycja na słońcu – inaczej zmiany posłoneczne
 • przebarwienia genetyczne, takie jak piegi 
 • przebarwienia pozapalne – są to pozostałości wynikające z uszkodzenia skóry lub z przebytych stanów zapalnych np. potrądzikowe 

Co stosować na przebarwienia na skórze?

Serum na przebarwienia można stosować przez cały rok, należy pamiętać o stosowaniu filtrów ochronnych przed promieniami UV na twarz nawet kilka razy dziennie. To powinno zapewnić naszej skórze odpowiednią ochronę. 

Jeżeli chodzi o odwiedzanie specjalistycznych klinik usuwających przebarwienia to zaleca się leczenie w ciągu roku w chłodniejsze pory roku. Jeżeli decydujemy się na leczenie w klinikach wybierajmy sprawdzone, gdyż nieprawidłowe stosowanie laserów, także tych wykorzystywanych w usuwaniu przebarwień, może je wywołać lub zaostrzyć.
W trakcie kuracji i po jej zakończeniu zawsze używamy najwyższych filtrów UV o szerokim spektrum ochrony. 

Jak używać serum na przebarwienia na skórze?

Przebarwień nie można usunąć z dnia na dzień. Stosowanie serum wymaga systematyczności, konsekwencji i cierpliwości w używaniu kremów. Należy przestrzegać zaleceń dermatologa lub producenta kosmetyku podanego na opakowaniu. Najważniejszą jednak zasadą jest stosowanie w ciągu dnia wysokiego filtraw na twarz, aby zapobiec powstawaniu nowych przebarwień. 
Serum na przebarwienia zazwyczaj stosuje się na noc. Preparatów redukujących brązowe plamki nie zaleca się stosować codziennie. 

Serum przeciwko zmianom na twarzy powinno: 

 • zmniejszać przebarwienia pozapalne
 • chronić przed działaniem promieniowania UV i zanieczyszczeniami powietrza; 
 • ograniczać proces wytwarzania barwnika
 • stopniowo złuszczać naskórek; 
 • opóźniać procesy starzenia

Najlepsze serum to takie które posiada składniki aktywne, należą do nich:

 • niacynamid (aktywna postać witaminy B3) – pomaga ujednolicić koloryt skóry, spowalnia procesy starzenia skóry, działa przeciwzapalnie, normalizuje pracę gruczołów łojowych i nawilża; 
 • kwas glikolowy należący do kwasów AHA – złuszcza naskórek, niweluje zmiany potrądzikowe, zmniejsza pory, odżywia, regeneruje i wygładza skórę, spłyca zmarszczki, przyspiesza odnowę komórkową, wyrównuje koloryt oraz rozświetla skórę; 
 • witamina C – złuszcza naskórek i ogranicza ilość produkowanego pigmentu, spowalnia także powstawanie plam starczych oraz działa antyoksydacyjnie, spowalniając proces starzenia się komórek powodowany przez stres oksydacyjny.

Systematyczność stosowania kosmetyków

Najlepszy i najszybszy efekt uzyskamy dzięki połączeniu zabiegów dermatologii estetycznej oraz codziennej pielęgnacji w domu.

W przypadku dużych i silnych przebarwień zaleca się konsultację ze specjalistami oraz dopasowanie terapii do typu przebarwień, rodzaju skóry i stylu życia. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#przebarwienia #serum na przebarwienia #skóra tłusta

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo